Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate fi incadrat un consilier juridic intr-o unitate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate fi incadrat un consilier juridic intr-o unitate de stat ...

Poate fi ]ncadrat un consilier juridic intr-o unitate de stat in baza unui contract de prestari servicii? Mentionez ca postul respectiv este de natura contractuala.
Nu..angajarea se face in baza unui c.i.m.
Cine sau ce interzice?
Legea nr. 514 din 28 noiembrie 2003 privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic
Articolul 2
Consilierul juridic poate să fie numit în funcţie sau angajat în muncă, în condiţiile legii.

Articolul 3
(1) Consilierul juridic numit în funcţie are statutul funcţionarului, potrivit funcţiei şi categoriei acesteia.
(2) Consilierul juridic angajat în muncă are statut de salariat.