Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca cu 4 ore. Buna ziua, as avea o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca cu 4 ore. Buna ziua, as avea o intrebare/rugaminte, ...

Contract de munca cu 4 ore. Buna ziua, as avea o intrebare/rugaminte, daca ma poate ajuta cineva: Fiul meu urmeaza sa se angajeze cu 4 ore (in loc de 8), care ar fi inconvenientul: La vechimea in munca se considera mai putina vechime ?, de ex. in loc de 1 an se considera doar 6 luni ? Ar mai fi si alte inconveniente ? Va multumesc.
Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Astfel, durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.
Va multumesc f mult dle Cornel Vasile, toate cele bune va doresc.