Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Drept de folosință versus proprietate Într-un bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Drept de folosință versus proprietate Într-un bloc cu 10 etaje ...

Drept de folosință versus proprietate
Într-un bloc cu 10 etaje și magazine la parter, apare următoarea situație:
Apartamentele sunt proprietate , proprietarii având drept de folosință asupra cotei aferente de teren . Proprietarii magazinelor au drept de proprietate asupra cotei de teren. La subsolul blocului , sunt încăperi pivniță , in proprietatea locatarilor. Cum pot deveni proprietar asupra cotei aferente de teren ? Blocul este construit prin OCLP in 1976
Cota despre care faceti vorbire reprezinta cota indiviza=o suprafata conditionata de suprafata spatiului proprietate,dar care nu este nominalizata sau identificata in constructie ca apartinand lui X sau Y
Cum se face identificarea cotei ? Celor care au magazine , la parter, li s-a făcut . Sunt proprietari și pe spatiu și pe tern. Cum ?
Eu sunt proprietar cu drept de proprietate pe apartament și drept de folosință , dobândit prin lege , cota actuala 12/1388, teren in folosință pentru apartamentul pe care il dețin. . Cum se poate asta ? Exista posibilitate de reglementare a situației ?

ynocentta a scris:

Cota despre care faceti vorbire reprezinta cota indiviza=o suprafata conditionata de suprafata spatiului proprietate,dar care nu este nominalizata sau identificata in constructie ca apartinand lui X sau Y

Adica cum li s-a facut celor de la magazine?
Terenul aferent daca este in contract este proprietatea tuturor ca si cel de sub bloc conform contractului.
Toti au dreptul ca si la scarile de bloc. Toti trebuie sa il foloseasca in comun nu individual.

Cum il folosesc ei mai exact?
Aveți dreptate. Este mult de explicat . Nu mă pricep. Căutăm doar legea, daca exista, prin care proprietarii de ap. construite pe terenul statului , pot deveni proprietari asupra cotei . In intabularea colectivă , unii sunt proprietari pe cota ( locatarii mai nou deveniți proprietari) , alții ( respectiv cei care au cumpărat prin OCLP, au drept de folosință. Oricum,
Vă mulțumesc !

w_v_w_v a scris:

Adica cum li s-a facut celor de la magazine?
Terenul aferent daca este in contract este proprietatea tuturor ca si cel de sub bloc conform contractului.
Toti au dreptul ca si la scarile de bloc. Toti trebuie sa il foloseasca in comun nu individual.

Cum il folosesc ei mai exact?

Stati linistit ca toti sunteti proprietari pentru pamantul acela.
In actele vechi se trecea ceva acum la noile acte se trece si ca aveti dreptul ca cota parte la x%.

Ce va intrebati dv era dezbatut acum 10 ani.
Acum se trec faceti actul la notar.

Terenul aferent blocurilor vechi, o necunoscuta pentru proprietari
[ link extern ]

Cum te faci proprietar pe terenul de sub bloc
[ link extern ]

O modificare mică în lege, dar cu consecințe mari cu privire la terenurile de sub și de pe lângă construcții
[ link extern ]

Acum daca vindeti cuiva in acte va trece dupa cum am spus. Asa ca sunteti proprietar oricum cu actele vechi sau noi.
Intret timp nu mai exista titlu de proprietate exista OCPI (oficiul de cadastru si publicitate imobiliara).

proprietatea-asupra-terenului-aferent-constructiei-cumparate
[ link extern ] /
Factura impozitului apartamentului nu are si impozit pe teren?
w_v_w_v, utilizator