Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Produs comandat fizic in magazin si dupa 5 saptamani ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Produs comandat fizic in magazin si dupa 5 saptamani mi se comunica faptul ca nu se mai fabrica acel produs

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie.
In urma cu 5 saptamani am comandat fizic din magazin mobilier platind cei 30% avans (aveau si expus produsul dar nu pe stock), precizez ca e un lant mare de magazine. Termenul de livrare a fost intre 4 si 6 saptamani.
Dupa 5 saptamani sunt informat de la magazin ca nu se poate onora livrarea deoarece acel tip de mobilier nu mai este produs de fabrica lor.
Ce cai legale as avea pentru aceasta situatie?
Mentionez ca in urmatoarele zile am sa depun o plangere ANPC ca si prim pas.
User3211, utilizator
Nu se intelege ce pretentii aveti. Daca nu se mai produce, nu se mai produce. Daca vi se pare ca nu e destul ca va da banii inapoi in caz ca nu doriti altceva, ii dati in judecata sa va repare un eventual prejudiciu.
gi-jane2, moderator
Doresc produsul stipulat in factura, in termenul promis de livrare.
NCC art 1683: Vanzarea bunului altuia
(4) În cazul în care vânzătorul nu asigură transmiterea dreptului de proprietate către cumpărător, acesta din urmă poate cere rezoluțiunea contractului, restituirea prețului, precum și, dacă este cazul, daune-interese.
din pacate, asta nu se poate realiza daca nu se mai fabrica.
le dati si lor recenzii pe peste tot si alta data vor stii ce produc si ce nu mai produc. Macar de va anuntau mai repede, nu dupa 5 saptamani.
vedeti ce va raspunde si anpc care nu va rezolva cazul decat da amenda magazinului.
Poate magazinul va ofera altceva la pret cu mult redus ca s acadeti la pace.

User3211 a scris:

Doresc produsul stipulat in factura, in termenul promis de livrare.