Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 34/2023
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 34/2023

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti cu legea 34/2023, caz concret.
Daca aduc la societate o factura de 200 de lei pentru activitati sportive de la o firma autorizata cu cod CAEN corespunzator, cat din factura primesc inapoi?
Precizez ca in afara de tichete de masa nu am alte beneficii, iar impozitul meu lunar este mai mare de 200 de lei.
Legea reglementează regimul fiscal aplicabil contravalorii abonamentelor pentru utilizarea facilităţilor sportive, în vederea practicării sportului şi educaţiei fizice cu scop de întreținere, profilactic sau terapeutic, în limita echivalentului în RON a sumei de 400 EUR anual, pentru fiecare angajat.

In speta, veti primi inapoi suma de 200 lei.
Multumesc pentru raspuns.
Suma de 200 de lei este valabila doar o data pe an sau pot sa duc factura in fiecare luna, si sa primesc deducere din impozit in fiecare luna (pana la cumularea valorii de 2000 lei/an)?
Raspunsul de la compartimentul HR la acceasi intrebare a fost: "Asadar, impozitul scutit se aplica la acest plafón: 10%*2.000 lei=200 de lei- pe an! Reprezentand maximul beneficiului fiscal la nivel de angajat, pe an."
Mioara Dana, utilizator
pana la cumularea valorii de 2000 lei/an