Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa decesul ambilor părinti ? Cine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa decesul ambilor părinti ? Cine ...

Cine vine la succesiune dupa decesul ambilor părinti ?
Cine vine la dezbaterea succesoriala in cazul in care dupa decesul ambilor parinti eu fiind copilul rezultat din prima casatorie ,iar a doua soție (decedata) are o fiică din prima casatorie
Chiar nu se înțelege ca dvs mosteniti 3 sferturi din ce avea tatal dvs si fiica doamnei va mosteni un sfert? Si nu pt ca l-ar mosteni pe tatal dvs, doar ca mama ei era mostenitoarea tatalui dvs la data decesului lui.
gi-jane2, moderator
Din bunurile proprii ale tatalui: dvs moșteniți 3/4, iar copilul soției 1/4.
Din bunurile comune, dobândite de tata, împreună cu doamna, dvs moșteniți 3/8, iar copilul doamnei 5/8.