Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... - conducere la sectia de politie dupa identificare si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

- conducere la sectia de politie dupa identificare si control ...

- conducere la sectia de politie dupa identificare si control corporal -

Buna ziua,

Ma intrebam daca cineva m-ar putea lamuri in legatura cu legalitatea actiunilor a doi politisti, care m-au condus la sectie "in vederea stabilirii identitatii" DUPA ce le-am furnizat codul numeric personal si au confirmat, prin instrumentele electronice proprii, ca eu sunt persoana respectiva. Mentionez ca, anterior, apelasem numarul de urgenta 112 pentru a reclama o potentiala infractiune si in acest fel am intrat in contact cu cei doi politisti.
La sediul politiei am avut parte de un tratament ostil, cu iz puternic de razbunare, in care am fost supus inclusiv unui control corporal - mi s-a solicitat sa golesc buzunarele si sa prezint toate lucrurile pe care le aveam asupra mea. Precizez ca s-au intocmit doua procese verbale - unul de conducere la sediul politiei si altul de control corporal. Nu mi s-a aplicat vreo sanctiune contraventionala sau de alta natura. Controlul corporal il apreciez drept abuziv si ilegal, deoarece nu ma incadram in nici una din situtatiile exprese prevazute la art 35 alin 1 din legea 218/2002. Am cazierul imaculat si nici nu consider ca am comis vreo ilegalitate.
As aprecia orice sugestie ori indrumare in legatura cu modul in care as putea sa procedez in continuare, pentru ca au fost momente umilitoare si revoltatoare in care, din potentiala victima, am devenit un suspect si tratat aproape ca un infractor.
Multumesc.
frasier, utilizator
Sesizati oficial problema conducerii unitatii de politie
Efectuarea unui control corporal in afara situatiilor limitative prevazute de lege suna a abuz in serviciu si as spune ca, in afara plangerii administrative/disciplinare catre sefii ierarhic superiori - recomandata de catre colega de forum, aveti si optiunea depunerii unei plangeri penale.