Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Va expun situația: Tatăl meu a murit acum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Va expun situația: Tatăl meu a murit acum 10 ani. ...

Buna ziua. Va expun situația: Tatăl meu a murit acum 10 ani. El a fost căsătorit a doua oară cu o alta femeie, care trăiește in ziua de azi. Tatăl meu are un frate ( relația cu el e cordială și buna….. și sper ca va fi in continuare) care vrea sa facă succesiunea.Exista o casa părintească a tatălui meu la care a a făcut mai multe lucrări de renovare fratele tatălui meu.
Întrebările / nedumeririle mele sunt următoarele:
1. Are vreun drept ultima soție a tatălui meu defunct asupra casei parintesti( a bunicii mele?)
2. Cum s-ar face legal Partajul, ținând cont ca eu sunt unica fiica și unchiul(fratele tatălui)
3. Se tine cont de investițiile care sau făcut in casa de unchiul meu…aproximativ 25.000 euro?

Va multumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.

1. Da. Soția are dreptul la 1/4 din cota tatălui dvs
2. Înțeleg ca au fost numai 2 frati: tata și unchiul.
Așadar, jumătatea tatălui se va împărți între sotia tatalui 1/4 (adica 1/8) si dvs 3/4 (adica 3/8)
Cealaltă jumătate aparține unchiului.
3. Dvs și mama vitrega aveți pretenții la casa bunicilor?
raluk0207, utilizator
Buna ziua. Multumesc de răspuns.
Nu, eu nu am nici o pretenție la casa bunicii și înțeleg ca nici fosta soție a tatălui meu nu are.
Dar unchiul meu vrea sa rămână cu casa și a inițiat procedura la notar.Eu am cerut doar partea(despăgubire economică) din ceea ce mi se cuvine.

raluk0207 a scris:

1. Da. Soția are dreptul la 1/4 din cota tatălui dvs
2. Înțeleg ca au fost numai 2 frati: tata și unchiul.
Așadar, jumătatea tatălui se va împărți între sotia tatalui 1/4 (adica 1/8) si dvs 3/4 (adica 3/8)
Cealaltă jumătate aparține unchiului.
3. Dvs și mama vitrega aveți pretenții la casa bunicilor?

Nu se poate sa spui ca nu vrei nimic ca apoi sa-ti ceri partea, ori vrei ceva ori nu mai vrei nimic...
Ca daca vreti dvs. s-ar putea sa vrea si sotia si asa nu va mai intelegeti...

Discutati toti trei, stabiliti ce vrea fiecare, daca vrea ceva..., apoi mergeti la notar, faceti succesiunea, renuntati la cotele dvs, si doamna, primiti in schimb ce v-ati inteles, ramaneti in relatii bune cu unchiul si totul se termina cu bine.

Sau nu va intelegeti si ajungeti in instanta...
Eu am cerut doar partea(despăgubire economică) din ceea ce mi se cuvine
.

Adică aveți pretenții.

Trebuie mai întâi ca dvs și mama vitrega sa obțineți de la notar un certificat de calitate de moștenitor dupa tata, în baza căruia sa puteți participa și semna la dezbaterea succesiunii după bunici.
După ce obțineți certificatul de moștenitor dupa bunici, reveniți la același notar care v-a eliberat certificatul de calitate de moștenitor și solicitați suplimentarea masei succesorale dupa tata cu 1/2 din ce a primit de la bunici.
Ulterior, dvs, soția tatălui și unchiul încheiați un act de partaj voluntar. Unchiul își ia casa, dvs primiți suma convenita și soția tatălui bunuri, bani sau ce dorește.
raluk0207, utilizator
Va multumesc pentru răspuns. Da, bine-nțeles, ar fi pretenția economică in acest caz, deoarece unchiul vrea sa rămână cu casa.In cazul acesta ar însemna o despăgubire economică la care as avea dreptul. Nu m-am exprimat bine la început.

raluk0207 a scris:

Eu am cerut doar partea(despăgubire economică) din ceea ce mi se cuvine
.

Adică aveți pretenții.

Trebuie mai întâi ca dvs și mama vitrega sa obțineți de la notar un certificat de calitate de moștenitor dupa tata, în baza căruia sa puteți participa și semna la dezbaterea succesiunii după bunici.
După ce obțineți certificatul de moștenitor dupa bunici, reveniți la același notar care v-a eliberat certificatul de calitate de moștenitor și solicitați suplimentarea masei succesorale dupa tata cu 1/2 din ce a primit de la bunici.
Ulterior, dvs, soția tatălui și unchiul încheiați un act de partaj voluntar. Unchiul își ia casa, dvs primiți suma convenita și soția tatălui bunuri, bani sau ce dorește.