avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dosar somaj termen de depunere nerespectat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dosar somaj termen de depunere nerespectat

Buna ziua,

Contractul meu de munca a incetat incepand cu data de 30.12.2009.

Cartea mea de munca nu a fost incheiata, inspectorul spune ca sunt multe dosare in aceasta perioada si din acest motiv ea nu este gata.

De asemenea adeverinta prevazuta la art.18 din normele metodologice de aplicare a legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj aprobat prin HG nr. 174/2002 nu a fost inca semnata de administratorul firmei la care am lucrat.

Am rugamintea sa-mi spuneti cu ce ma afecteaza nerespectarea termenului de depunere a dosarului de somaj.

Am inteles ca acest termen este 29.01.2010.

Cum va fi inscrisa in cartea de munca luna Ianuarie 2010?
Cand va fi efectuata plata indemnizatiei de somaj aferenta lunii Ianuarie 2010?

Multumesc mult pentru timpul acordat,

Cu deosebita consideratie,

Teodora Nenciu
Ultima modificare: Joi, 28 Ianuarie 2010
teodora.nenciu, utilizator
Cel mai recent răspuns: teodora.nenciu , utilizator 06:03, 30 Ianuarie 2010
1. Legea 76/2002 spune ca daca depuneti dosarul la AJOFM in termen de 30 de zile de la concediere primiti indemnizatia de somaj de la data concedierii.
2. Daca depuneti dosarul mai tarziu (dar nu mai tarziu de 12 luni de la data concedierii) veti primi indemnizatia de somaj incapand cu data depunerii dosarului.
3. In carnetul de munca se va inregistra perioada de somaj cu data acordarii acesteia.
Multmesc frumos pentru raspuns.
Cei ce au dus la intarzierea depunerii dosarului meu pot fii trasi la raspundere pentru acest lucru?
Pot depune la un for superior o plangere in acest sens?
Respectiv firma unde am fost angajata si ITM-ul care nu a incheiat cartea de munca?
Va multumesc pentru timpul dvs.
1. Da, puteti sa dati in judecata si firma si ITM si sa cereti daune dar nu prea vad ce sanse aveti, din cauza ca legile nu precizeaza termenul de eliberare a unor astfel de adeverinte.
2. Consultati un avocat sa vedeti ce sanse aveti.
Multumesc pentru sfat, am pierdut din cauza lor o luna de zile si pentru ca legea nu precizeaza asa cum ati spus termene clare de a ne putea incadra in cele 30 de zile de depunere a dosarului de somaj, este prematur sa ma gandesc sa-i dau in judecata.
Daca se persista in aceasta situatie voi apela la aceasta modalitate de a rezolva problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legat de somaj alphinista alphinista am fost in preaviz in baza art65 al1 pana pe 01.012010. am sunat la firma sa intreb daca pot sa ridic decizia de incetare a contractului de munca si adeverinta ... (vezi toată discuția)
Posibilitate somaj ? miluma miluma Am cartea de munca incheiata cu art 65 alin 1 din 03.06.2010. Pana acum nu am fost s-o ridic pt ca pe decizia de desfacere a contractului de munca pe care am ... (vezi toată discuția)
Somaj serian serian buna. mi-a incetat activitatea pe data de 17 10 2009 decizia mi-a fost inmanata pe 02 10 2009 . anexa 26 ptr somaj mi-a fost completata pe 16 10 2009. in anul ... (vezi toată discuția)