Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dosar somaj termen de depunere nerespectat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dosar somaj termen de depunere nerespectat

Buna ziua,

Contractul meu de munca a incetat incepand cu data de 30.12.2009.

Cartea mea de munca nu a fost incheiata, inspectorul spune ca sunt multe dosare in aceasta perioada si din acest motiv ea nu este gata.

De asemenea adeverinta prevazuta la art.18 din normele metodologice de aplicare a legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj aprobat prin HG nr. 174/2002 nu a fost inca semnata de administratorul firmei la care am lucrat.

Am rugamintea sa-mi spuneti cu ce ma afecteaza nerespectarea termenului de depunere a dosarului de somaj.

Am inteles ca acest termen este 29.01.2010.

Cum va fi inscrisa in cartea de munca luna Ianuarie 2010?
Cand va fi efectuata plata indemnizatiei de somaj aferenta lunii Ianuarie 2010?

Multumesc mult pentru timpul acordat,

Cu deosebita consideratie,

Teodora Nenciu
teodora.nenciu, utilizator
1. Legea 76/2002 spune ca daca depuneti dosarul la AJOFM in termen de 30 de zile de la concediere primiti indemnizatia de somaj de la data concedierii.
2. Daca depuneti dosarul mai tarziu (dar nu mai tarziu de 12 luni de la data concedierii) veti primi indemnizatia de somaj incapand cu data depunerii dosarului.
3. In carnetul de munca se va inregistra perioada de somaj cu data acordarii acesteia.
Multmesc frumos pentru raspuns.
Cei ce au dus la intarzierea depunerii dosarului meu pot fii trasi la raspundere pentru acest lucru?
Pot depune la un for superior o plangere in acest sens?
Respectiv firma unde am fost angajata si ITM-ul care nu a incheiat cartea de munca?
Va multumesc pentru timpul dvs.
1. Da, puteti sa dati in judecata si firma si ITM si sa cereti daune dar nu prea vad ce sanse aveti, din cauza ca legile nu precizeaza termenul de eliberare a unor astfel de adeverinte.
2. Consultati un avocat sa vedeti ce sanse aveti.
Multumesc pentru sfat, am pierdut din cauza lor o luna de zile si pentru ca legea nu precizeaza asa cum ati spus termene clare de a ne putea incadra in cele 30 de zile de depunere a dosarului de somaj, este prematur sa ma gandesc sa-i dau in judecata.
Daca se persista in aceasta situatie voi apela la aceasta modalitate de a rezolva problema.