Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata orelor suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata orelor suplimentare

Doresc sa stiu daca exista deosebire intre orele suplimentare lucrate intr-o zi si orele lucrate intr-o luna. Cum se platesc si care este termenul limita pana la care se platesc? Concret programul meu de lucru este de 12 ore / zi, am lucrat 18 ore / zi timp de patru zile restul de 11 zile cate 12 ore/zi. Total ore lucrate 204 din care 24 ore suplimentare in cursul zilei si 20 ore suplimentare din luna ( regim luna 160 ore, lucrate 180 => 20 ore suplimentare din luna ).
Un coleg a lucrat 10 zile din care 4 zile cate 18 ore. Total 144 ore. El nu isi realizeaza regimul lunii. Cum se platesc orele suplimentare zilnice? Care este legea care reglementeaza plata orelor suplimentare? Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Pot sa solicit plata retroactiva a orelor suplimentare ulterior plecarii mele de la angajatorul respectiv? Cat m-ar costa un astfel de litigiu, in ceea ce priveste tariful avocatului?
In privinta onorariului numai cu un avocat poti vorbi. Eventual ii poti sugera sa dai un avans si restul sa platesti din banii care ii vei lua la executare, in care sunt inclusi si banii pentru cheltuieli de judecata ( onorariu) . Bineintele daca vei avea castig de cauza. Acest proces este scutit de plata taxei de timbru.
am si eu o intrebare orele suplimentare se platesc cumva dublu!!
am si eu o intrebare orele suplimentare se platesc cumva dublu!!???