Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... interpretarea legii 196
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

interpretarea legii 196

Bună ziua,
Sunt proprietarul unui apartament și membru al asociației de proprietari.
Cum înțelegeți dvs. art. 31 pct. 5 din legea 196/2018?
Punctul 5 se aplică și în cazuri de urgență?

Mulțumesc
Marcu

Articolul 31
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociatiei de proprietari, proprietarul este obligat sa permita accesul presedintelui sau al unui membru al comitetului executiv, administratorului si al unei persoane calificate in realizarea lucrarilor de constructii/reparatii, dupa caz, in proprietatea sa individuala, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectiva proprietate individuala. Fac exceptie cazurile de urgenta cand termenul pentru preaviz este de 24 de ore.
.......
(5) Lucrarile de interventie la elementele componente ale proprietatii comune, efectuate in baza alin. (1), se executa in conditii stabilite de comun acord si consemnate printr-un acord semnat de catre proprietar si asociatia de proprietari.
Marcu T, utilizator
Da, se aplica si in cazuri de urgenta, in care scade doar termenul de preaviz la 24 de ore.