Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua.Ce autoritate se ocupa de aplicarea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua.Ce autoritate se ocupa de aplicarea legii7/2023 si ...

Buna ziua.Ce autorotate se ocupa de aplicarea legii7/2023 si catre ce institutie trebuie sa ma adresez pt beneficii?
) Autoritatea competentă de gospodărire a apelor este Administraţia Naţională "Apele Române" şi unităţile aflate în subordinea acesteia.
Alte autorităţi cu atribuţii şi responsabilităţi în domeniile reglementate de prezenta ordonanţă sunt Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor prin instituţiile aflate în coordonare sau în subordine, respectiv: Administraţia Naţională "Apele Române", Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului şi Garda Naţională de Mediu, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, ANRSC, Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, unităţile administrativ-teritoriale, în calitate de deţinătoare ale sistemului de aprovizionare cu apă, asociaţiile de dezvoltare intercomunitară, precum şi furnizorii de apă, în calitate de producători şi/sau distribuitori.