Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Competenta teritoriala a instantelor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Competenta teritoriala a instantelor

Daca am deschis proces in luna martie la judecatoria de domiciliu pentru suspendare permis retinut in Valcea, inainte de legea 254/2023 prin care se stabileste ca e competenta instanta de la domiciliul meu, pot sa invoc legea asta si sa ramana dosarul la judecatoria Arad sau nu se aplica legea pentru procese pe rol inainte de intrarea ei in vigoare ? Multumesc
.
Ati intuit corect, legea nu se aplica retroactiv.