Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune - neconcordante de nume în acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune - neconcordante de nume în acte

Bună ziua,
Am următoarea situație: un membru al familiei mele, încercând să declanseze procedurile pentru succesiune după părinții dumnealui, a constatat, împreună cu notarul, ca numele defunctilor părinți nu corespund in actele de stare civilă, după cum urmeaza:
- in certificatul de naștere al moștenitorului- unicul copil al defunctilor- părinții sunt trecuți "Gică" si "Titina" (numele cu care aceștia erau cunoscuți în satul de proveniență)
- in certificatul de naștere al fiecăruia, părinții sunt trecuți "Gheorghe" si "Constantina". Toate actele de proprietate ale defunctilor sunt cu numele acestea
- verificandu-se certificatul de căsătorie al defunctilor, s-a constatat ca dumnealor sunt trecuți cu numele "Gică " și "Constantina", dar datele de naștere ale ambilor sunt diferite față de cele din certificatele de naștere
- verificandu-se registrele de stare civila (anii '20-'30 pentru părinții decedați și anii '50 pentru moștenitor), s-a constatat ca numele înregistrat la naștere al defunctului tată este "Gică ", respectiv al mamei - "Constantina".
Concluzia ofițerului de stare civilă a fost că:
-certificatele de naștere și căsătorie ale mostenitorului trebuie refăcute, în sensul corectării prenumelui mamei (din "Titina" in "Constantina");
- certificatul de naștere al tatălui defunct al moștenitorului trebuie refăcut, pentru corectarea prenumelui din "Gheorghe " in "Gică ";
- certificatul de căsătorie al defunctilor trebuie refăcut, pentru corectarea datelor de naștere ale acestora.

As dori sa întreb:
- dacă aceste soluții sunt corecte;
- citind codul civil, constat ca actele de stare civila se pot modifica numai în urma hotărârii judecătorești- nu înțeleg cum și unde trebuie declanșate acțiunile la judecătorie (ofițerul de stare civila "așteaptă extrasele" din localitatea de domiciliu a moștenitorului, dar nu știe sa ne spună cum și ce trebuie sa facem în legătură cu judecatoria);
- cam cât durează (noi am început aceste investigații in martie 2023; starea civilă din comuna in care trebuie rectificate actele pare sa reia cercetările de la început de fiecare dată când mergem sa intrebam);
- in urma modificării actelor de stare civilă, va rezulta neconcordanta între prenumele defunctului proprietar în actul de naștere (va fi "Gică ") și actele de proprietate ale bunurilor mobile și imobile ce constituie masa succesorala (toate sunt cu "Gheorghe "). Aceasta situație cum se rezolva?
Menționez ca, deși situația poate părea foarte încurcată, este destul de des întâlnită în zona în care ne confruntam cu ea. Din păcate, experienta în rezolvare nu prea găsim, deoarece înțeleg ca se practica proba cu martori în cazuri similare, dar acum nu se mai poate.
Mulțumesc și îmi cer scuze pentru lungimea textului.
Bună ziua!

Da, trebuie refăcute in mod corect toate certificatele făcute incorect cu numele corecte ale părinților persoanei respective, aceasta modificare într-adevăr trebuind să fie făcute în instanță, folosindu-se și proba cu martori de care ați amintit.
Bună ziua,
Mulțumesc mult! Totuși nu îmi este clar cum ajung de la starea civila la judecătorie. Trebuie întâi data hotărârea de consiliu local pentru aprobarea rectificării actelor sau aceea se da după hotărârea judecătorească? Sau ar fi trebuit sa încep deja acțiunea în instanta și în baza aceleia se da hotărârea de consiliu local?

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!

Da, trebuie refăcute in mod corect toate certificatele făcute incorect cu numele corecte ale părinților persoanei respective, aceasta modificare într-adevăr trebuind să fie făcute în instanță, folosindu-se și proba cu martori de care ați amintit.

Bună ziua!

Întâi trebuie să acționați în judecată, să obțineți o hotărâre judecătorească de modificare a actelor de stare civilă respective și, ulterior, in baza hotărârii judecătorești, se vor face rectificările/ modificările necesare și la starea civila in certificatele greșite.
Mulțumesc!

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!

Întâi trebuie să acționați în judecată, să obțineți o hotărâre judecătorească de modificare a actelor de stare civilă respective și, ulterior, in baza hotărârii judecătorești, se vor face rectificările/ modificările necesare și la starea civila in certificatele greșite.

Cu plăcere!