Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Termen de prescriere datorii bugetare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Termen de prescriere datorii bugetare

Care este termenul de prescriere pentru sumele datorate catre bugetul de stat ( TVA, impozite, etc) ?
Termenul de prescriptie in cazul creantelor bugetare este de 5 ani. Vezi art 89 alin 1 din codul de procedura fiscala.
Codul de procedura fiscala actual era in vigoare si in perioada 2001-2002?
In mod normal, nu ar trebui sa opereze legea in vigoare la data inregistrarii creantelor?
In 2001-2002 era in vigoare OG 11/1996 care prevede acelasi termen in art 98 lit. a) . In functie de creante ai avea o portita pentru termenul de 3 ani prevazut in art 98 lit.b). dar dupa cum ai pus intrebare se aplica termenul de 5 ani. Apoi a intrat in vigoare OG 61/2002 la 1 ian 2003 cu prevederea de 5 ani art. 138 alin 1.
Multumit?
Cred ca este in regula. Merci!