avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Termen de prescriere datorii bugetare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Termen de prescriere datorii bugetare

Care este termenul de prescriere pentru sumele datorate catre bugetul de stat ( TVA, impozite, etc) ?
Cel mai recent răspuns: liviugr , utilizator 15:56, 6 Octombrie 2006
Termenul de prescriptie in cazul creantelor bugetare este de 5 ani. Vezi art 89 alin 1 din codul de procedura fiscala.
Codul de procedura fiscala actual era in vigoare si in perioada 2001-2002?
In mod normal, nu ar trebui sa opereze legea in vigoare la data inregistrarii creantelor?
In 2001-2002 era in vigoare OG 11/1996 care prevede acelasi termen in art 98 lit. a) . In functie de creante ai avea o portita pentru termenul de 3 ani prevazut in art 98 lit.b). dar dupa cum ai pus intrebare se aplica termenul de 5 ani. Apoi a intrat in vigoare OG 61/2002 la 1 ian 2003 cu prevederea de 5 ani art. 138 alin 1.
Multumit?
Cred ca este in regula. Merci!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptia dreptului de a cere executarea silita a amenzilor pork pork M-am angajat recent executor fiscal,la serviciul de executare silita a amenzilor.Trebuie sa preiau de la cel dinaintea mea toate procesele verbale si actele de ... (vezi toată discuția)
Cand se prescrie sanctiunea aplicata unei contraventii? Alex13e Alex13e Am contestat un proces verbal prin cara mi se suspenda dreptul de a conduce autovechicule. Au trecut 9 luni de la intocmirea procesului verbal si cred ca am ... (vezi toată discuția)
Termenul de prescriptie a unei amenzi de circulatie boboc_valy boboc_valy Pentru 3 amenzi de circulatie din 2006, am primit in ianuarie 2012 instiintare de plata, conform OUG 92/2003, art.9(2)d, republicata in 2007; stiam ca ... (vezi toată discuția)