avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA pe numele vanzatorului... Cumparatorul face ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA pe numele vanzatorului... Cumparatorul face accident la 3 zile dupa vanzare si radiere

Buna ziua.
In anul 2022 pe data de 22 februarie am vandut o masina. Pe data de 22 am facut contractul de instrainare si am radiat masina de la Taxe si Impozite. Pe data de 25.02.2022, adica la 3 zile dupa vanzare, noul proprietar s-a facut vinovat de un accident. Polita RCA era pe numele meu, ea mai fiind valabila pana pe data de 6 martie.
Problema este ca anul acesta cand am vrut sa reinnoiesc polita RCA, am observat ca aceasta este mai scumpa ca urmare a diminuarii bonusului de la B6 la B4.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Compania de asigurari nu ar fi trebui sa initieze regresul, intoarcerea asiguratorului impotriva vinovatului, impotriva noului detinator ce a cauzat accidentul, din moment ce eu nu mai eram proprietarul masinii (printre altele, la un dosar de dauna se ataseaza o copie dupa talonul masinii, pe care era completata rubrica "Instrainat catre" cu numele noului proprietar, data si semnatura)?
2. Dosarul de dauna intocmit pe numele meu este legal, din moment ce eu nu mai eram proprietar ?
3. Conform Art. 17 alin. (2) din Norma ASF 20/2017, compania de asigurari are obligatia informarii asiguratului cu privire a inregistrarea unei avizari de dauna. Eu nu am fost informat in nici un fel. Am aflat de abia acum cateva zile, cu ocazia ofertei pentru polita RCA. Este acest lucru un temei legal ca sa pot cere macar reinstituirea clasei Bonus?
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: myky020 , utilizator 21:03, 23 August 2023
1- Asiguratorul poate fi apreciat responsabil in situatia in care a fost informat oficial de schimbarea proprietarului,or in speta ,confirmati dupa tranzactionare drept de proprietate vehicul,la interval de 3 zile era in vigoare asigurarea pe numele dv
2-Asiguratorul a incheiat dosarul de dauna in baza asigurarii prezentate de conducatorul auto
Legat de punctul 3, imi puteti spune ceva?
Multumesc frumos.

ynocentta a scris:

1- Asiguratorul poate fi apreciat responsabil in situatia in care a fost informat oficial de schimbarea proprietarului,or in speta ,confirmati dupa tranzactionare drept de proprietate vehicul,la interval de 3 zile era in vigoare asigurarea pe numele dv
2-Asiguratorul a incheiat dosarul de dauna in baza asigurarii prezentate de conducatorul auto


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clasa bonus lorette2013 lorette2013 Buna ziua, cand am avut un accident aveam clasa de bonus B3, acum la reinoire imi da B6? Nu trebuia sa scada? Sau e o greseala din CEDAM? Dar trebuia macar B4 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , in data de 22 decembrie 2020 am vandut masina proprietate ... radu 72 radu 72 buna ziua , in data de 22 decembrie 2020 am vandut masina proprietate personala unui individ cu contract de vanzare cumparare incheiat la un birou de copiat ... (vezi toată discuția)
Folosirea rca-ului vechiului proprietar, fără acordul sau, intr-un accident mscutariu mscutariu Am vândut in Aprilie 2019 o motocicleta. Toate actele au fost întocmite corespunzător: contract vânzare cumparare, scoasă de la taxe și impozite, fiscal, ... (vezi toată discuția)