Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA pe numele vanzatorului... Cumparatorul face ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA pe numele vanzatorului... Cumparatorul face accident la 3 zile dupa vanzare si radiere

Buna ziua.
In anul 2022 pe data de 22 februarie am vandut o masina. Pe data de 22 am facut contractul de instrainare si am radiat masina de la Taxe si Impozite. Pe data de 25.02.2022, adica la 3 zile dupa vanzare, noul proprietar s-a facut vinovat de un accident. Polita RCA era pe numele meu, ea mai fiind valabila pana pe data de 6 martie.
Problema este ca anul acesta cand am vrut sa reinnoiesc polita RCA, am observat ca aceasta este mai scumpa ca urmare a diminuarii bonusului de la B6 la B4.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Compania de asigurari nu ar fi trebui sa initieze regresul, intoarcerea asiguratorului impotriva vinovatului, impotriva noului detinator ce a cauzat accidentul, din moment ce eu nu mai eram proprietarul masinii (printre altele, la un dosar de dauna se ataseaza o copie dupa talonul masinii, pe care era completata rubrica "Instrainat catre" cu numele noului proprietar, data si semnatura)?
2. Dosarul de dauna intocmit pe numele meu este legal, din moment ce eu nu mai eram proprietar ?
3. Conform Art. 17 alin. (2) din Norma ASF 20/2017, compania de asigurari are obligatia informarii asiguratului cu privire a inregistrarea unei avizari de dauna. Eu nu am fost informat in nici un fel. Am aflat de abia acum cateva zile, cu ocazia ofertei pentru polita RCA. Este acest lucru un temei legal ca sa pot cere macar reinstituirea clasei Bonus?
Multumesc frumos.
1- Asiguratorul poate fi apreciat responsabil in situatia in care a fost informat oficial de schimbarea proprietarului,or in speta ,confirmati dupa tranzactionare drept de proprietate vehicul,la interval de 3 zile era in vigoare asigurarea pe numele dv
2-Asiguratorul a incheiat dosarul de dauna in baza asigurarii prezentate de conducatorul auto
Legat de punctul 3, imi puteti spune ceva?
Multumesc frumos.

ynocentta a scris:

1- Asiguratorul poate fi apreciat responsabil in situatia in care a fost informat oficial de schimbarea proprietarului,or in speta ,confirmati dupa tranzactionare drept de proprietate vehicul,la interval de 3 zile era in vigoare asigurarea pe numele dv
2-Asiguratorul a incheiat dosarul de dauna in baza asigurarii prezentate de conducatorul auto