Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti daca in cazul acestei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti daca in cazul acestei hotarari ...

Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti daca in cazul acestei hotarari se executa pedeapsa sau este suspendata prin prescriptie.
În baza art.72 al.1 C.pen., compută din pedeapsa de executat durata reţinerii din data de 23.06.2014 şi a arestului la domiciliu din perioada 24.06.2014 - 22.12.2014. În baza art.396 al.6 C.pr.pen. cu referire la art.16 al.1 lit.f C.pr.pen. şi art.154 al.1 lit.c C.pen., încetează procesul penal împotriva inculpatului C C, pentru săvârşirea infracţiunii de constituirea unui grup infracţional organizat, în perioada 2013 – 2014, prevăzută de art.367 al.1, 2 C.pen., întrucât a intervenit prescripţia răspunderii penale. În baza art.48 al.1 C.pen. raportat la art.9 alin.1 lit.c şi alin.3 din Legea nr.241/2005 cu aplicarea art.35 alin.1 C.pen., condamnă pe inculpatul C C la pedeapsa de 9 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la evaziune fiscală, în formă continuată, în perioada 2013 - martie 2014. În baza art.67 al.2 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.66 al.1 lit.a, b, g, h şi k C.pen. pe o durată de 5 ani. În baza art.65 al.1 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.66 al.1 lit.a, b, e, f, h şi k C.pen., începând cu data rămânerii definitive a sentinţei şi până când pedeapsa principală privativă de libertate a fost executată sau considerată ca executată.
scarlettm1, utilizator
În baza art.48 al.1 C.pen. raportat la art.9 alin.1 lit.c şi alin.3 din Legea nr.241/2005 cu aplicarea art.35 alin.1 C.pen., condamnă pe inculpatul C C la pedeapsa de 9 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la evaziune fiscală, în formă continuată, în perioada 2013 - martie 2014.

Buna ziua,

Este aplicata pedeapsa de 9 ani.