avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti daca in cazul acestei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti daca in cazul acestei hotarari ...

Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti daca in cazul acestei hotarari se executa pedeapsa sau este suspendata prin prescriptie.
În baza art.72 al.1 C.pen., compută din pedeapsa de executat durata reţinerii din data de 23.06.2014 şi a arestului la domiciliu din perioada 24.06.2014 - 22.12.2014. În baza art.396 al.6 C.pr.pen. cu referire la art.16 al.1 lit.f C.pr.pen. şi art.154 al.1 lit.c C.pen., încetează procesul penal împotriva inculpatului C C, pentru săvârşirea infracţiunii de constituirea unui grup infracţional organizat, în perioada 2013 – 2014, prevăzută de art.367 al.1, 2 C.pen., întrucât a intervenit prescripţia răspunderii penale. În baza art.48 al.1 C.pen. raportat la art.9 alin.1 lit.c şi alin.3 din Legea nr.241/2005 cu aplicarea art.35 alin.1 C.pen., condamnă pe inculpatul C C la pedeapsa de 9 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la evaziune fiscală, în formă continuată, în perioada 2013 - martie 2014. În baza art.67 al.2 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.66 al.1 lit.a, b, g, h şi k C.pen. pe o durată de 5 ani. În baza art.65 al.1 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.66 al.1 lit.a, b, e, f, h şi k C.pen., începând cu data rămânerii definitive a sentinţei şi până când pedeapsa principală privativă de libertate a fost executată sau considerată ca executată.
Ultima modificare: Miercuri, 23 August 2023
scarlettm1, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 13:39, 1 Septembrie 2023
În baza art.48 al.1 C.pen. raportat la art.9 alin.1 lit.c şi alin.3 din Legea nr.241/2005 cu aplicarea art.35 alin.1 C.pen., condamnă pe inculpatul C C la pedeapsa de 9 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la evaziune fiscală, în formă continuată, în perioada 2013 - martie 2014.

Buna ziua,

Este aplicata pedeapsa de 9 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce înseamnă un spor de o treime Am doua dosare penale pentru conducere fără permis art 335 si la ultimul am luat pedeapsa cea mai grea si un spor de o o treime deci? Deci acum cand imi ... (vezi toată discuția)
Condamnare cu executare - contopire cu alta pedeapsa adelam31 adelam31 sotul meu are o pedeapsa de 3 ani de executat pt inselaciune, iar decizia definitiva s-a emis in timp ce era arestat in alt dosar cu o fapta total diferita de ... (vezi toată discuția)
Permis anulat in urma condamnarii. cum il redobandesc, cu scoala sau fara scoala? Florentina Nicolae Florentina Nicolae Buna ziua Mi sa anulat permisul de conducere. Condamna pe inculpatul............pedeapsa închisorii de 1 an si 8 luni.pentru săvârșirea infracțiunii de ... (vezi toată discuția)