Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... coeficient pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

coeficient pensie

bună ziua
am decizie de pensie anticipată
din nov.2020
am lucrat în tot acest timp
nu am încasat pensia anticipată
la calculul din 2020 s- a folosit un
coeficient de 1.41, despre care
eu nu am înțeles este valabil
pentru perioada 1982-2020?
din dec 2020-până la data ieșirii
efectiv cu încasarea pensiei
ce coeficient se va folosi?
nu înțeleg sintagma
“ o singură dată la deschiderea dosarului de
pensie”
vă rog dacă se poate explicații
nu mă trimite-ți la textul legii
că nu înțeleg.
mulțumesc
Pentru ceea ce ati mai lucrat cu plata pensiei anticipate suspendate nu mai primiti indice de corectie.
Prima deschidere de drepturi se considera cea din 2020 chiar daca nu a fost pus in plata.

Carp Mircea a scris:

Pentru ceea ce ati mai lucrat cu plata pensiei anticipate suspendate nu mai primiti indice de corectie.
Prima deschidere de drepturi se considera cea din 2020 chiar daca nu a fost pus in plata.

bun deci pe ce perioadă e valabil
1.41?
?
mai clar vă rog
Adica la pensia calculata in 2020 s-a aplicat indicele de corectie, daca aceasta a fost de exemplu 1000 de lei fara indice de corectie se face calculul 1000*1,41 si pensia ce o veti primi va fi 1410, contributia dupa emiterea deciziei mareste doar punctajul.
magiccom, utilizator
Ramaneti cu valoarea indicelui de corectie din noiembrie 2020 exprimata in punctaj mediu anual.

Carp Mircea a scris:

Ramaneti cu valoarea indicelui de corectie din noiembrie 2020 exprimata in punctaj mediu anual.

deci in 2023
pensia ar fi 2000
se mai aplica1.41
adică 2000x1.41=2820?
mulțumesc