Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pe 29 Iunie , anul acesta , tatal meu m- a agresat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pe 29 Iunie , anul acesta , tatal meu m- a agresat fizic , urmand ...

Pe 29 Iunie , anul acesta , tatal meu m- a agresat fizic , urmand ca eu sa primesc certicifact medico - legal si sa urmez toate procedurile cu politia . Fiind vara , iar eu abia terminand liceul , abia acum in August , am disponibilitatea de a "aplica " pentru un ordin de protectie .
Intrebare : Este prea tarziu ? , si daca nu , care sunt actele necesare si locul in care trebuie sa depun aceste acte . Multumesc anticipat !
Buna ziua, pentru emiterea ordinului de protectie trebuie sa va adresati instantei de judecata din circumscriptia unde aveti domiciliul. Judecatorul va decide daca se mentine sau nu in prezent starea de pericol. Puteti fi asistat in toata aceasta procedura de un avocat, daca nu va descurcati cu procedurile in discutie.
Victima agresiunii primește av din oficiu în cazurile de acest gen..
Avocatul din oficiu asigura doar reprezentarea/asistarea partilor in fata instantei pe parcursul judecarii ordinului de protectie. Pentru redactarea si depunerea cererii, fie angajati un avocat, fie realizati singur aceste demersuri.
Madalina Pascu, Avocat