Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune unchi fara copii. De ce nu i-a revenit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune unchi fara copii. De ce nu i-a revenit unchiului nimic din cota parte la care au renuntat cele 2 surori ale matusi?

Succesiune unchi fara copii. Nu am inteles clar ce a spus unchiul, dar cam presupun ca asa a fost: matusa mea a murit si nu au lasat testament sau alt act, unchiul spune ca el a mostenit 1/2 din masa succesorala a sotiei sale decedate, detine acuma 50% din casa+teren fiind proprietatea lui din comunitatea de bunuri, plus 25% din valoarea casei reprezentind 1/2 din masa succesorala a sotiei sale, rezulta ca este proprietar pe 75% din casa+teren.
Matusa are 3 surori in viata, carora le-a revinit 1/2 din masa succesorala.
De ce spune unchiul ca se poate renunta la succesiune catre o persoana anume beneficiara, una dintre surorile matusii? Cred ca a fost o intamplare a interpretarii lui, ca daca renunta o singura sora partea lor de 1/2 revenea celor 2 surori care nu au renuntat. Eu stiam ca unul renunta si revine tuturor celorlalti, inclusiv unchiului.
El spune ca au renuntat 2 surori ale matusii si a revenit uneia toata partea ce revenea surorilor matusii.
Cota de 1/2 a celor 3 surori nu se incurca cu partea unchiului? Daca renuntau toate revenea partea lor unchiului? De ce nu i-a revenit unchiului nimic din cota parte la care au renuntat cele 2 surori ale matusi?
Cred ca este un fel de copac cu crengi separate pe care nu le inteleg clar.
Da. Nepoții de fiu predecedat, indiferent de numărul lor (2, 4, 11), primesc împreună (și apoi impart între ei în mod egal) partea din moștenirea bunicului/bunicii care s-ar fi cuvenit tatălui lor dacă ar mai fi fost în viață. Tatăl lor, dacă ar mai fi trăit, primea 1/5 din moștenirea mamei sale (bunica). Copiii lui vor primi 1/5 deîmpărțit la numărul lor (4) sau la numărul acelora dintre ei (3, 2 sau 1) care acceptă moștenirea bunicii.

romascanu, moderator
Va multumesc tuturor.