Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua..Este permisa legal joaca unor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua..Este permisa legal joaca unor copii,adolescenți ...

Bună ziua..Este permisa legal joaca unor copii,adolescenți în curtea unei scoli nefunctionale de ani buni?Mi au îndoit cu mingea gardul recent montat, în urma cu osăptămână. Gardul vechi îl săreau în gradina pe proprietatea mea, distrugând plantele.pt a și recupera mingea.M am adresat primăriei și politiei care nu au luat nicio măsură.Mentionez ca aceasta situație trenează de vreo 5 ani.Va mulțumesc pt răspuns.
Sesizati primaria si politia in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Invocati OG nr. 27/ 2002 privind petitiile si cereti raspuns scris cu masurile luate. Daca nu primiti raspuns scris in 30 de zile puteti deschide actiune in contencios administrativ impotriva primariei si/ sau politiei conform prevederilor Legii nr. 554/ 2004.
Daca scoala respectiva este nefunctionala si nu este asigurata, dar este loc efectiv de joaca pentru copii, exista pericol de accidentare a copiilor, pericol de incendiu, etc. Puteti sesiza IJSU, DJSP, DJSV, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.