Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren nesalubrizat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren nesalubrizat

Buna ziua! Locuiesc in Timisoara pe o strada de case. Vizavi de casa exista 4 terenuri libere care au proprietari diferiti. In fiecare an depun sesizare despre faptul ca unul dintre ele ramane mereu nesalubrizat (au crescut chiar si copaci de 3-4m, buruienile au peste 2m). De fiecare data primesc raspuns de la politia locala ca nu se poate face nimic deparece proprietarii sunt cetateni romani cu domiciliul in Germania. Anul trecut am fost sunata si certata sa nu mai fac sesizari. Ce se poate face in acest caz? Este o situatie foarte neplacuta, de alergii nici nu mai vorbesc…
Puteti formula o petitie catre primarie in baza OG nr. 27/ 2002 si cereti sa vi se comunice masurile luate pentru reglementarea situatiei.
Daca nu primiti raspuns scris, in termen de 30 de zile de la inregistrarea petitiei (puteti trimite prin posta cu confirmare de primire), cu masurile luate, termene si responsabilitati, puteti deschide actiune impotriva primariei in baza Legii contenciosului administrativ nr. 554/ 2004. Nu este rau daca contactati un avocat care sa va reprezinte.
Pentru terenul nesalubrizat, existand risc de imbolnavire pentru cetatenii din vecinatate si poluare a mediului inconjurator, puteti sesiza in scris, cu nr. de inregiastrare/ data, Garda de mediu, DJSP si DJSV.