Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatie sau nu proprietar?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatie sau nu proprietar?

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca sunt OBLIGAT in calitate de proprietar sa ii fac carte de identitate chiriasului, si daca chiriasul poate obtine carte de identitate fara acordul proprietarului doar pe baza contractului de inchiriere.
Multumesc
Buna ziua, raspunsul la ambele intrebari este nu.
Multumesc
Am intrebat pentru ca am citit ca in luna iunie a intrat in vigoare o L 162/2023 care stipuleaaza asa ceva
La ce articol ati gasit dvs. asa ceva ?
[ link extern ]
Art. 36 , as zice ... “ Luarea in spatiu “ presupune schimbarea CI a celui luat in spatiu , deduc de aici ca nu e vorba doar de viza de resedinta ( care nu necesita schimbarea CI ) - asa numita “ mutatie “ . Poate nu interpretez bine ... Ar fi de mare si larg interes o interpretare corecta , toti cei care au dat in chirie o proprietate ar fi vizati ...
art 36 si art 39