Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună seara! În legătură cu noua lege în care ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună seara! În legătură cu noua lege în care proprietarii ...

Bună seara!
În legătură cu noua lege în care proprietarii trebuie să îi ia în spațiu pe chiriași, se aplică si viza de flotant? Sau doar cu schimbarea actului de identitate?
Mulțumesc frumos!
Se poate pune viza de flotant, la care nu se schimbă buletinul.
OUG nr 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi buletinele românilor modificata prin Legea nr 162/2023,
"persoana care găzduiește o altă persoană care nu are înscrisă în actul de identitate adresa la care locuiește efectiv după trecerea termenului prevăzut la art. 31 alin. (1) (15 zile - n. red.) are obligația de a se prezenta împreună cu aceasta la serviciul public comunitar de evidență a persoanelor de la locul unde este situat imobilul, în vederea exprimării consimțământului de primire în spațiu".