Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contractele de mandat cu onorariu de minim pe economie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contractele de mandat cu onorariu de minim pe economie

Pentru contractele de mandat cu onorariu de minim pe economie, mandatarul are asigurare de sanatate si contribuie la fondul acestuia de pensii?
george-neagu, moderator
La contractul de mandat contribui la tot la fel ca la un contract normal de munca doar ca platesti mai multe taxe la stat intrucat nu se acorda deducerea personala.
Este de preferat sa va faceti un contract de munca . La fel recomanda ITM si la angajatii asociatiilor de propritari unde legea zice ca parte din angajatati pot fi remunerati in baza unui contract de mandat.
w_v_w_v, utilizator