Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: ...

Buna ziua,

am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
- sunt in ultimul trimestru de sarcina, cu posibilitatea de a naste in orice moment. Solicitand concediul prenatal, am aflat de la Angajator ca acesta este neplatit, datorita faptului ca am mai putin de 6 luni de cotizare in ultimele 12 luni.
Mentionez faptul ca: 1. sunt doctoranda cu frecventa zi, bugetat cu bursa; 2. am un contract de angajare full time pe perioada determinata (Aprilie 2023 - Februarie 2024), potrivit caruia, doar in Noiembrie as putea beneficia de concediu platit (dupa trecerea celor 6 luni minim din momentul angajarii).
In momentul de fata, continui contractul de munca pana in ziua nasterii, dupa care voi intra in concediul obligatoriu de lauzie de 42 zile (care inteleg, ca va fi neplatit).
Care este recomandarea dvs. in situatia de fata (neavand minimul de 6 luni de cotizare la stat din mumentul angajarii, dar urmand studii superioare la zi inainte de angajare) pentru a putea beneficia de indemnizatia de concediu de maternitate (126 zile concediu pre si postnatal) si indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani?
Va multumesc anticipat!

MihaelaP10, utilizator