Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua Mă confrunt cu o problemă destul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua Mă confrunt cu o problemă destul de delicată la ...

Bună ziua
Mă confrunt cu o problemă destul de delicată la serviciu.Acum doi ani m-am angajat la o firmă la solicitarea unui fost coleg care a plecat de la fosta firmă pe un post de conducere, eu fiind angajat ca tehnician(ca și la cealaltă firmă) conform codului COR.Multe s-au discutat 'verbal'ceea ce am de făcut.Cand am semnat contractul unde specifica clar Funcția și codul COR, nu am primit fișa postului,am solicitat fișa și nu am primit-o și am fost pus să fac muncă de producție ceea ce nu este in atribuțiile codul COR.După trei luni am fost la școlarizare în străinătate, și mi s-a spus că atunci când mă voi întoarce voi avea biroul pregătit pentru a-mi desfășura activitatea.Nu s-a întâmplat asta și mi s-a spus să mă duc în producție și să fac producție. Am fost conștiincios și am muncit.Colegii știind cine m-a adus au avut oconduita ostila,comentarii verbale mincinoase,actiuni și gesturi răutăcioase, unde trebuia să fiu ajutat(obiecte grele și voluminoase unde se făcea în 2) întorceau spatele să nu mă ajute.După un an ,în timp ce lucram ,am ridicat o greutate și mi-a pocnit spatele și am rămas blocat(am simțit că este grav) m-am învoit, i-am spus ce s-a întâmplat M-am dus la spital și după investiții am hernie de disc.2luni am stat în medical și când m-am întors, tot acolo m-a pus.Colegii tot așa se poartă, îmi scot utilajului din priză, îmi închid monitorul comun unde ne pontăm/trecem norma etc.M-am inervat și I-am spus: de ce face treaba asta, și mi-a spus râzând: din greșală. I-am recomandat că acest lucru nu are voie să-l facă nici la el acasă cu familia lui și dacă așa procedează acasă la el, să-și aducă familia aici și să-și bată joc de ei,spunand-ui și bețiv(a fost prins consumând alcool,prins în stare de ebrietate,mustrat, și mirosind a alcool când a fost incidentul). Acum m-a reclamat la (birou/Director/'cunoștință) că l-am jignit,am fost chemat,am spus tot(El și Patronul știu de comportamentul colegului (alcool etc.), și mi-a spus că nu trebuia să-l jignesc(eu nu o consider jignire) și va veni patronul(sigur va încerca să mi desfacă contractul de muncă) I-am solicitat fișa postului, pentru că atribuțiile conform Funcției nu sunt cele de producție fiind Tehnician calitate, și mi-a spus că trebuie să fac producție.... (păi și atunci cine mă controlează pe mine?).
Ce trebuie să fac în această situație?
Dacă îmi dă o fișă a postului în care specifică și acest aspect(de operator producție)o semnez?
Țin să menționez că toate aceste comportamente ale colegilor sunt cunoscute de conducere și tolerate(Mi sa spus la început, că sunt oameni cu vechime și alți nu mai găsesc să stea pe bani oferiți...)
Cum procedez legal, ce trebuie să fac să aduc la cunoștința autorităților aceste abuzuri, hărțuiri care mi-au afectat sănătatea fizică.
Mulțumesc.
Stimate domn, in conditiile de astazi ale pietii fortei de munca consider ca ati mers prea departe. Nu este normal sa va consumati energia pentru a face dreptate in firma respectiva. Mai bine concentrati-va eforturile pentru a va gasi un nou loc de munca. Piata fortei de munca va este favorabila, existand mai multe locuri de munca decat doritori de munca. Dupa ce va veti gasi un nou loc de munca, in timpul liber, daca considerati necesar va veti putea razbuna in limitele legii pe fostul angajator. Succes!
Puteti face o sesizare catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrata chiar la sediul institutiei.
Accidentul de muncă a fost declarat la ITM și cercetat conform legii? Dacă, nu poate ar fi timul pentru o plângere la ITM, pe lângă hărțuire și faptul că vi s-a impus să faceți o altă muncă decât cea.corespunzătoare postului.
Stimate domnule, dumneavoastră considerați că dacă reclam ilegalitățile care s-au făcut asupra mea până la vătămare corporală,nerespectarea fișei postului, abuzuri, obstrucționarea producției etc.asta este răzbunare? Legea spune că sunt ilegale aceste fapte, și dacă vreau să nu mai tolerez aceste abuzuri Dv o catalogați ca răzbunare.... sunt complet dezamăgit de răspunsul Dv.

ibn a scris:

Stimate domn, in conditiile de astazi ale pietii fortei de munca consider ca ati mers prea departe. Nu este normal sa va consumati energia pentru a face dreptate in firma respectiva. Mai bine concentrati-va eforturile pentru a va gasi un nou loc de munca. Piata fortei de munca va este favorabila, existand mai multe locuri de munca decat doritori de munca. Dupa ce va veti gasi un nou loc de munca, in timpul liber, daca considerati necesar va veti putea razbuna in limitele legii pe fostul angajator. Succes!

Vă mulțumesc. Așa voi face.

Alexandru Surcel a scris:

Accidentul de muncă a fost declarat la ITM și cercetat conform legii? Dacă, nu poate ar fi timul pentru o plângere la ITM, pe lângă hărțuire și faptul că vi s-a impus să faceți o altă muncă decât cea.corespunzătoare postului.