Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Stimati/e dni/dne avocati, este legala si ( ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Stimati/e dni/dne avocati, este legala si ( sau macar ...

Buna ziua,
Stimati/e dni/dne avocati, este legala si ( sau macar uzuala ) urmatoarea masura in cadrul unui proces civil: ca minorul (11 ani) sa fie audiat de judecator in prezenta psihologului Curtii de Apel?
Din regulamentul de ordine interioara al instantelor judecatoresti., psihologul Curtii de Apel (SECTIUNEA a 13-a Psihologul instantei) are cu totul alte atributii si nu se prevede indeva ca ar asista sau ca ar participa la audierea minorilor.
Va rog ajutor in acest sens , intrucat nu cred ca este o normalitate.
Cu multumiri!
Conform art 226 Cod proc.civ - În cazul în care, potrivit legii, urmează să fie ascultat un minor, ascultarea se va face în camera de consiliu. Ţinând seama de împrejurările procesului, instanţa hotărăşte dacă părinţii, tutorele sau alte persoane vor fi de faţă la ascultarea minorului.