Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract de munca

Care sunt sansele de a castiga in instanta desfacerea contractului de munca pe motive de restringere de activitate daca:
- decizia nu mentioneaza expres data inceperii preavizului , este stipulata data cand este emisa decizia (19.01.2010) care prevede " Cu data de 16.01.2010 contractul de munca inceteaza, data la care inceteaza si preavizul", iar decizia a fost trimisa prin posta
- nu a fost respectata legea 215/1997 privind Casa sociala a constructorului, deoarece s-a cotizat cu 1% prin retinere din salar , iar legea prevede la art. 14, al1
' pe prioada intreruperii contractele de munca nu pot fi desfacute pe motive de restringere de activitate sau intrerupere, iar unitatea a trimis o parte de personal in somaj si o parte in protectie sociala
Buna ziua.Recomandarea mea este sa va angajati un avocat care sa studieze inscrisurile la care faceti referire.Acesta poate formula o actiune de chemare in judecata a angajatorului, in termenul legal.Cheltuielile ocazionate de angajarea acestuia le puteti recupera in instanta ele reprezentand cheltuieli de judecata
Aveti sanse foarte mari:
1) Trebuia emis preavizul cu cele 20 de zile lucratoare si apoi decizia de desfacerea CIM
2) Daca aveati CIM suspendat pe motivul unei incapacitati temporare de munca, nu este legal sa primiti in acea perioada preavizul
Succes
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane
Ca sa vi se poata aprecia sansele reale trebuie sa consultati un avocat.
Se pare ca ati avea sanse , cum a spus colegul...Nu conteaza ca v-a fost trimisa prin posta, e procedural.