Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am anunțat sarcina a doua zi după ce mi s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am anunțat sarcina a doua zi după ce mi s-a desfăcut contractul de muncă. E obligat angajatorul să mă mențină angajată până la finalul sarcinii?

Buna ziua, sunt in situatia in care mi s-a desfacut contractul de munca cu preaviz si sunt insarcinata. Nu am anuntat la lucru sarcina decat a doua zi in care mi s-a adus la cunostinta desfacerea contractului. E obligat angajatorul sa ma mentina angajata pana la finalul sarcinii pt a beneficia de indemnizatie dupa nastere? Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Anuntarea starii de graviditate ati facut-o in scris sau verbal?

Care este data incetarii c.i.m. si care este data cand ati anuntat ca sunteti insarcinata?

Buna ziua ,

in 23 iulie e data cand mi s-a adus la cunostinta ca se desfinteaza locul de munca si ca sunt concediata si concediul medicar in care se confirma sarcina l-am dus in 24 iulie. Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Anuntarea starii de graviditate ati facut-o in scris sau verbal?

Care este data incetarii c.i.m. si care este data cand ati anuntat ca sunteti insarcinata?

In speta, sunteti ocrotita de lege ... Astfel, concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere.
Deci eu ar fi trebuit sa depun concediul medical inainte de 23iulie , data la care mi s-a adus in vedere decizia de concediere?
Pe decizia de concediere e mentionat si termenul de 20zile de preaviz.

Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

In speta, sunteti ocrotita de lege ... Astfel, concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere.
iulie data la care mi s-a adus la
In decizia respectiva se mentioneaza ca inceteaza c.i.m. sau vi se comunica desfiintarea postului?