Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reincadrarea personalului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reincadrarea personalului

Va cer ajutorul daca stie cineva!!
Lucrez la un spital orasenesc in functia de referent, contabil IA cu PL.
Conform noilor grile din L.330/2009, treptele de salarizare pentru referent, contabil IA cu PL au fost eliminate. Legea spune :"...reincadrarea personalului ale carui grade sau trepte profesionale au fost eliminate se face la gradul sau treapta profesionala imediat urmatoare celei eliminate".
Treapta imediat urmatoare celei de referent, contabil IA cu PL este economist SSD debutant.
Va rog sa-mi spuneti daca se poate, este corect sa trec la aceasta treapta?
Si daca da, in cazul cind se vor aplica coeficientii de salarizare din noua grila, salariul meu va fi mult mai mic decat cel actual?
Cum credeti ca este mai bine de procedat avand in vedere ca am totusi o vechime de 25 de ani?

Treptele sau gradele sunt in cadrul studiilor de acelasi nivel,si nu se stie inca la aceasta ora cum se vor face incadrarile.In aceasi situatie ma aflu si eu numai ca eu am absolvit facultatea in domeniu si as putea sa ma incadrez la studii superioare de lunga durata numai ca nu am promovata.In dec 2009 am figurat ca contabil I cu PL.