Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog sa ma ajutati cu o informatie! Este interzis sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog sa ma ajutati cu o informatie! Este interzis sa acordam ...

Va rog sa ma ajutati cu o informatie! Este interzis sa acordam tichete de masa unui student care se afla in internship la noi in societate? Acesta are contract de internship pentru 3 luni. Va multumesc!
Potrivit prevederilor Legii nr. 176/2018 privind internshipul, contractual de internship nu este un contract individual de munca. Astfel, internul nu are calitatea de angajat si, prin urmare, nu i se poate acorda tichete de masa .
Va multumesc pentru raspuns! Totusi, am observat in mediul online, in anunturile pentru stagii de interhsip ca mai toata lumea ofera tichete de masa....pot intra ele pe exceptia din legea 165/2018 (cred ca art.15, alin. 2) si sa spunem ca le oferin in scop de marketing/promovare/publicitate?
Vorbim de companii mari, care cred ca au gasit o oportunitate sa le ofere, fara a incalca legea?!
Cred ca aici este baza legala:
art. 13
Pe perioada desfășurării programului de internship, internul are următoarele drepturi:
....
k) alte drepturi care decurg din lege sau din contractul de internship.
....