avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, În complexul rezidențial unde sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, În complexul rezidențial unde sunt proprietarul ...

Bună ziua,
În complexul rezidențial unde sunt proprietarul unui apartament, asociația a implementat barierele pentru acces cu mașina, eu nu am loc de parcare. Este legal ca Asociația de proprietari să-mi interzică accesul cu mașina în complex pentru că nu am loc de parcare? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: Mihai494 , utilizator 20:12, 5 Octombrie 2023
Depinde de existenta locurilor pentru imbarcare/debarcare, de statut, de locuri pentru vizitatori etc.
Locuri de parcare mai sunt, dar nu am bani să-mi cumpăr unul momentan.
Locuri pentru vizitatori nu există iar pentru îmbarcare/debarcare este spațiu suficient în fața scărilor, acolo oricum nu se poate parca.


Liliana Gradinaru a scris:

Depinde de existenta locurilor pentru imbarcare/debarcare, de statut, de locuri pentru vizitatori etc.

Ultima modificare: Vineri, 22 Septembrie 2023
Mihai494, utilizator
Locurile de parcare sunt proprietatea unor persoane care pot dispune cum vor de proprietate.
Nu vi se pare normal sa fie folosite locurile doar de proprietari.
Cumparati un loc cat mai puteti!
Nu asociatia a interzis ci cei care au locuri evident cu ajutorul asociatiei.
Părerea mea e că ar trebui să mi se permită accesul în complex cu mașina fiind și eu proprietar în complex.
Nu am loc de parcare dar nici nu parchez pe locul altora, sunt mai multe locuri la liber/comun unde pot parca și de aici frustrarea că ei au plătit pentru loc și eu nu am plătit și tot am unde să parchez.

w_v_w_v a scris:

Locurile de parcare sunt proprietatea unor persoane care pot dispune cum vor de proprietate.
Nu vi se pare normal sa fie folosite locurile doar de proprietari.
Cumparati un loc cat mai puteti!
Nu asociatia a interzis ci cei care au locuri evident cu ajutorul asociatiei.


Presupuneti dv ca sunt locuri necumparate.
Poate sunt cumparate. Indiferent cu ar fi e dreptul lor sa il tina liber sau ocupat. Orice loc are un proprietar iar in cazul celor nevandute probabil dezvoltatorul.
Adica el este proprietar pe ele si doreste sa le vanda.
Nu are importanta ca sunteti proprietar in bloc ca nu v-au restrictionat accesul la apartament.


Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Septembrie 2023
w_v_w_v, utilizator

Alte discuții în legătură

Locuri de parcare/acces îngrădit in complex Vladdddddd Vladdddddd Buna ziua. Ma confrunt cu următoarea speță: După cum știți legislația privind locurile de parcare spune in felul următor: Pentru construcţii de ... (vezi toată discuția)
Ocupare abuziva spatiu comun asociatie pauldecuseara pauldecuseara Buna ziua, Imi puteti spune va rog ce mijloace are o Asociatie de Proprietari impotriva locatarilor care ocupa abuziv spatiile comune ale asociatiei? Ca sa ... (vezi toată discuția)
Blocare roti autoturisme in parcari private cosminnicolae cosminnicolae Buna ziua, Sunt locatarul unui Complex Rezidential care este dotat cu parcare privata, parcare in care locatarii si-au putut achizitiona locuri de parcare. ... (vezi toată discuția)