Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, În complexul rezidențial unde sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, În complexul rezidențial unde sunt proprietarul ...

Bună ziua,
În complexul rezidențial unde sunt proprietarul unui apartament, asociația a implementat barierele pentru acces cu mașina, eu nu am loc de parcare. Este legal ca Asociația de proprietari să-mi interzică accesul cu mașina în complex pentru că nu am loc de parcare? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Depinde de existenta locurilor pentru imbarcare/debarcare, de statut, de locuri pentru vizitatori etc.
Locuri de parcare mai sunt, dar nu am bani să-mi cumpăr unul momentan.
Locuri pentru vizitatori nu există iar pentru îmbarcare/debarcare este spațiu suficient în fața scărilor, acolo oricum nu se poate parca.

Liliana Gradinaru a scris:

Depinde de existenta locurilor pentru imbarcare/debarcare, de statut, de locuri pentru vizitatori etc.

Mihai494, utilizator
Locurile de parcare sunt proprietatea unor persoane care pot dispune cum vor de proprietate.
Nu vi se pare normal sa fie folosite locurile doar de proprietari.
Cumparati un loc cat mai puteti!
Nu asociatia a interzis ci cei care au locuri evident cu ajutorul asociatiei.
Părerea mea e că ar trebui să mi se permită accesul în complex cu mașina fiind și eu proprietar în complex.
Nu am loc de parcare dar nici nu parchez pe locul altora, sunt mai multe locuri la liber/comun unde pot parca și de aici frustrarea că ei au plătit pentru loc și eu nu am plătit și tot am unde să parchez.

w_v_w_v a scris:

Locurile de parcare sunt proprietatea unor persoane care pot dispune cum vor de proprietate.
Nu vi se pare normal sa fie folosite locurile doar de proprietari.
Cumparati un loc cat mai puteti!
Nu asociatia a interzis ci cei care au locuri evident cu ajutorul asociatiei.

Presupuneti dv ca sunt locuri necumparate.
Poate sunt cumparate. Indiferent cu ar fi e dreptul lor sa il tina liber sau ocupat. Orice loc are un proprietar iar in cazul celor nevandute probabil dezvoltatorul.
Adica el este proprietar pe ele si doreste sa le vanda.
Nu are importanta ca sunteti proprietar in bloc ca nu v-au restrictionat accesul la apartament.

w_v_w_v, utilizator