Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bună ziua . În prima zi a noului an școlar am avut ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bună ziua . În prima zi a noului an școlar am avut o situație ...

Bună ziua .
În prima zi a noului an școlar am avut o situație cu domnul profesor prin care am ajuns sa îl reclam la director. Dna director a ținut cumva sa ii ia partea , iar discuția nu a fost tratata cu foarte mare interes din partea dansei , din cele semnalate în reclamatie nu s-a dezbătut decât 1 singur subiect .
Intenționez când vom avea ședința cu părinții sa o înregistrez audio pentru orice eventualitate în caz ca discuția va duce în alta direcție decât în cea interesata de toți părinții.
Pot face lucrul acesta ? Este legal? Menționez ca dacă discuția degenereza și dl profesor are din nou un comportament neadecvat ( tipa la mine , vorbește superior etc ) intenționez sa ajung în instanță.
Ma poate ajuta înregistrarea audio a ședinței în acest caz ? Vreau doar sa fiu precauta
De regula, inregistrarile audio-video se pot face legal, cu instiintarea prealabila a celor implicati.
Puteti sesiza Inspectoratul scolar judetean, in scris, cu nr. de inregistrare/ data despre situatia creata.
Am numărul de înregistrare al reclamației.
Ma gândesc ca dacă vor fi înștiințați ca voi inregistra ședința, domnul profesor siguranță se va cenzura și nu cred ca va aduce în discuție problemele semnalate în reclamatie.
De aceea ma gândeam dacă as putea inregistra audio în cazul în care tipa și vorbește necorespunzător .
Redau câteva dintre problemele semnalate în reclamatie
-sta pe telefon în timpul orelor
-am fost martora când împreună cu o mămică jicnea o alta mămică din clasa
-a privat copilul de dreptul de a-si alege colegul de banca ( restul alegând fără probleme)
-ton ridicat și necorespunzător la adresa mea ( eu fiind cu un copil mic după mine ). În biroul d-nei director când i-am semnalat tonul și modul de a vorbi cu mine a spus ca i s-a părut nu știu ce la tonul meu și din aceasta cauza a țipat și vorbit pe pertu cu mine . Intrebandu-l dacă astfel a fost mulțumit și s-a simțit bine pentru acest comportament dansul a aprobat .
Iar dna director nu a avut nimic de spus la auzul acestora , facandu-se ca nu aude acest aspect