Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarul unui spatiu inchiriat vinde acel spatiu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarul unui spatiu inchiriat vinde acel spatiu unui tert. ...

Proprietarul unui spatiu inchiriat vinde acel spatiu unui tert. Prin contractul de inchiriere s-a obligat sa garanteze ca noul proprietar va respecta contractul de inchiriere pana la incetarea lui de drept. Cum se va subroga noul proprietar in calitatea sa de locator? Se incheie un contract de cesiune de contract? Cum poate fi obligat noul proprietar sa respecte contractul de inchiriere? Multumesc.
Daca exista acord intre parti, se poate face un act aditional la contractul de inchiriere avand ca obiect modificarea titularului locatorului.
in contractul de vanzare e specificat statutul de inchiriat si termenul de valabilitate al contractului de inchiriere? Este inchirierea inregistrata la ANAF sau notata in cartea funciara?
Nu are importanta daca inchirierea e declarata la ANAF ori notata in CF.
Va multumesc pentru raspunsurile dvs! O ultima nelamurire: actul aditional de schimbare locator se va semna intre chirias si noul proprietar (doar doua parti)? Multumesc.
Buna ziua, de preferat sa fie parte in actul aditional si vechiul proprietar.