Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, sunt chirias intr-un spatiu comercial pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, sunt chirias intr-un spatiu comercial pe care proprietarul ...

Buna ziua, sunt chirias intr-un spatiu comercial pe care proprietarul il vinde. Avem contrat de inchiriere semnat si inregistrat la ANAF care dureaza pana in luna decembrie. Chiria este achitata la zi. As dori sa stiu daca actualul proprietarvpoate sa ma dea afara pana la sfarsitul contractului, deoarece eu nu pot sa ma mut acum.
Cumparatorul are obligația de a respecta locațiunea făcută înainte de vânzare, numai că, pentru a fi opozabil terțului dobânditor, contractul de locațiune trebuie notat în cartea funciară, dacă imobilul închiriat este înscris în cartea funciară. Daca imobilul nu este inscris in CF, este suficienta data anterioara a inchirierii pentru a fi opozabila cumparatorului.