Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Calcul cota parte
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Calcul cota parte

Am un apartament parter cu SU 80mp cu grădină de 150mp, 1 boxa 15mp, 1 loc de parcare subteran, 1 loc de parcare suprateran; toate prinse în CVC, într-un complex cu mai multe blocuri, o singură asociație. Ce și de ce intra la calculul cotei părți ?
bamaad, utilizator
Legea 196/2018

Art.84.- (1) Cheltuielile repartizate după cota-parte de proprietate
reprezintă cheltuielile asociaţiei efectuate pentru întreţinerea, repararea,
exploatarea şi, după caz, consolidarea şi/sau reabilitarea părţilor de
construcţii şi instalaţii aferente condominiului aflate în proprietate
comună indiviză. Aceste cheltuieli se repartizează proporţional cu cota-
parte din proprietatea comună a fiecărui proprietar.
(2) Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă
cheltuielile efectuate pentru administrarea, întreţinerea, repararea,
exploatarea şi, după caz, consolidarea părţilor de construcţii şi instalaţii
din condominiu aflate în proprietate comună.

Art.85. - Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă
cheltuielile asociaţiei cu privire la proprietatea comună, cu privire la:
fondul sau fondurile pentru lucrări de întreţinere, service, reparaţii şi,
după caz, de consolidare, reabilitare, eficienţă energetică, modernizare la
părţile de construcţii şi instalaţii aflate în/şi pe proprietatea comună,
astfel cum este descrisă în cartea tehnică a construcţiei şi în acordul de
asociere: subsolul; conductele de distribuţie şi coloanele instalaţiilor de
apă, canalizare, încălzire, energie electrică; echipamente de echilibrare
hidraulică a instalaţiilor; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa;
ascensorul; interfonul - partea de instalaţie de pe proprietatea comună;
centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deşeurilor
menajere; structura de rezistenţă; faţadele; acoperişul şi altele asemenea,
conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau
contractat al asociaţiei: salarii sau remuneraţii pentru administrator,
contabil, instalator, electrician, portar, îngrijitor, personalul care asigură
curăţenia etc.; indemnizaţii acordate membrilor asociaţiei de proprietari
ori persoanelor alese: preşedintele, membrii comitetului executiv şi
cenzorului/comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau poliţe de asigurări; cheltuieli cu produse şi accesorii pentru curăţenie,
alte servicii administrative către proprietatea comună.

Sper că în textul legii ați identificat, raportat la situația Asociației din care faceți parte, ceea ce vă interesa.

bamaad a scris:

Am un apartament parter cu SU 80mp cu grădină de 150mp, 1 boxa 15mp, 1 loc de parcare subteran, 1 loc de parcare suprateran; toate prinse în CVC, într-un complex cu mai multe blocuri, o singură asociație. Ce și de ce intra la calculul cotei părți ?

bamaad a scris:
------------------------------
Multumesc pentru raspuns.
N-as putea spune ca m-am lamurit ptr ca ideea principala era cum e cu gradina. Pe situatia prezentata de mine (Ap + boxa + locuri parcare + gradina) daca iei in calcul doar Ap + boxa + locuri parcare obtii o cota, iar daca iei in calcul si gradina cota se dubleaza, chiar tripleaza (Ap + boxa + locuri parcare =~ 120 mp; gradina 150 mp).
Situatia persista de cativa ani in sensul ca nu este luata in calcul gradina. Orice proprietar, CEX, care va solicita intrarea in legalitate in sensul introducerii in calcul si a gradinilor, proprietate exclusiva, va fi "renegat" instantaneu. Eu nu caut popularitate sau renegare, eu in toate discutiile afirm ca legea nu are caracter orientativ, urmand ca fiecare asociatie sa faca repartizarea cum o taie capul, dar e de luptat cu aceasta mentalitate "daca pana acum nu s-a tinut cont, vii tu acum sa ne spui ca nu e bine". Culmea este ca si in acord + statut scrie in clar: "Cota-parte indiviza de proprietate reprezinta raportul procentual dintre suprafaţa utila a apartamentului, terenului deţinut în proprietate exclusiva sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinţă şi suma suprafeţelor utile ale tuturor apartamentelor, terenurilor exclusive, parcarilor, boxelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinta"
PS - Cam 15% din proprietari au gradini.

Este bine să facem publică discuția astfel, putem fi corectați de persoane mai competente ca noi, ori probabil subiectul va fi util și altora.

În esență, baza discuției ori a găsirii unui răspuns este legea 196/2018 , nu statutul Asociației dumneavoastră. Deci, câteva definiții din lege :

h) condominiu - imobil format din teren cu una sau mai multe
construcţii, în care există cel puţin 3 proprietăţi individuale reprezentate
de locuinţe şi locuinţe sau spaţii cu altă destinaţie, după caz şi cote-părţi
indivize de proprietate comună;

l) cotă-parte indiviză - cota-parte de proprietate comună forţată,
exprimată procentual, care îi revine fiecărui proprietar individual şi este
calculată ca raportul între suprafaţa utilă a proprietăţii individuale şi
suma suprafeţelor utile ale tuturor proprietăţilor individuale din
condominiu
. Suma cotelor-părţi indivize trebuie să fie egală cu 100%, în
caz contrar, acestea trebuie recalculate prin grija preşedintelui asociaţiei
de proprietari, conform suprafeţelor utile;

Judecând logic referitor la ce se spune în lege, Asociația are obligația de a administra și a gestiona suprafețe, servicii, și alte chestiuni care au legatură cu interesele / cheltuielile comune ale ei. Metoda de împărțire a cheltuielilor pe cota parte indiviză reiese în primul rând din calculul efectuat asupra apartamentului dv. și asupra cotelor care vă revin din suprafețele blocului dv. Grădina nu este considerată de regulă teren care duce la calculul cotei cpi pe condominiu( atenție! nu vorbim de apartament ) Despre locul dv. de parcare, la fel. Legea As. de proprietari se aplică strict asupra condominiului ( blocului ) și a terenului pe care este construit. Plus anexele, instalațiile comune din bloc, ori din curtea comună a blocului. As. de Proprietari nu gestionează cpi rezultat din alte suprafețe adiacente condominiului, cu titlu privat de proprietate. Unde nu există, ori nu rezultă un interes comun conform legii, Asociația nu are nici un rol , în calitatea ei de pers. juridică.