avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Scuturat de la balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Scuturat de la balcon

Bună ziua!
Scriu în calitate de președinte al unei asociații de proprietari. Au venit la mine două locatare cu o problemă și, deși nu cred că stă în atribuțiile mele să o soluționez, vreau să știu cum stau lucrurile la rece, dpdv legal.

Vecina de la etajul unu scutură zilnic, pe geamul de la balcon, o cuvertură și câteva perne decorative. A ales să scuture pe geamul de la balcon și nu pe cel de la dormitor tocmai ca să nu o deranjeze pe vecina de la parter care nu are balcon construit iar geamurile sale sunt cu mai bine de 1 metru în interior. Practic, sub balconul de la etajul unu nu este nimic, se poate circula la pas. Așadar, vecina de la etajul unu nu atinge în niciun fel peretele exterior sau geamurile vecinei de la parter. Dacă ar scutura pe geamul de la dormitor, cu siguranță ar lovi geamul de la parter, dar a ales să nu o facă.
Vecina de la parter nu vede lucrurile în același fel și urlă de zici ce-i aia de fiecare dată când se scutură ceva.
Din cuvertură și perne nu cad gunoaie sau gândaci, doar iese puțin praf.
Treaba e că vecina de la parter și-a pus sârme pentru rufe în exteriorul locuinței, sub balconul de la etajul unul. Nu a cerut aprobare pentru așa ceva, deși peretele exterior al blocului reprezintă parte comună. De urlat, urlă mereu, nu doar dacă are rufe întinse. Menționez că are posibilitatea de a-și întinde rufele în uscătorul blocului, care uscător e situat la parter, fix lângă locuința femeii.

Acestea fiind scrise, cum stau lucrurile dpdv legal? Riscă vreuna vreo contravenție? De partea cui este dreptatea?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Ultima modificare: Joi, 28 Septembrie 2023
Punointrebare, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 15:03, 10 Noiembrie 2023
vecina de la parter și-a pus sârme pentru rufe în exteriorul locuinței,

Exteriorul locuintei concret reprezinta fatada imobil de locuit in comun care in conformitate cu disp L nr 196/2018 poate fi utilizat de catre proprietari NUMAI cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Tot L nr 196/2018 prevede ca proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe aspectul si destinatia partii comune de condominiu
Da, asta știam, legat de rufe. Dar cum e cu scuturatul?
Mulțumesc!

ynocentta a scris:

vecina de la parter și-a pus sârme pentru rufe în exteriorul locuinței,

Exteriorul locuintei concret reprezinta fatada imobil de locuit in comun care in conformitate cu disp L nr 196/2018 poate fi utilizat de catre proprietari NUMAI cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Tot L nr 196/2018 prevede ca proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe aspectul si destinatia partii comune de condominiu

Scuturatul poate fi amendat contraventional de catre autoritatea locala, prin HCL, la fel si uscatul la vedere al rufelor.
[ link extern ]
[ link extern ]
În HCL am găsit treaba cu rufele întinse, dar despre scuturat nu am găsit nimic.

latka a scris:

Scuturatul poate fi amendat contraventional de catre autoritatea locala, prin HCL, la fel si uscatul la vedere al rufelor.
[ link extern ]
[ link extern ]


1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă ați găsit intr-un HCL din localitatea dvs. ca nu e mentionat ca sancționabil scuturatul, înseamnă că așa e. Doar întinsul rufelor la vedere, dacă asa scrie în acel HCL. Subiectul e lămurit.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Septembrie 2023
latka, moderator

Alte discuții în legătură

Uscatorul de rufe al vecinului de sus mi-a spart geamul - cum procedez? came_vasile came_vasile Buna seara, Va contactez in legatura cu un incident domestic care a survenit din cauza unui uscator de rufe montat pe fatada blocului. Concret, vecinul ... (vezi toată discuția)
Locuiesc la parter. este normal să se treaca pe sub fereastra mea? Anaalexa Anaalexa Buna ziua, Locuiesc la parter, intr.un apartament situat pe colt. Președintele și administratorul blocului se opun inchiderii grădinii blocului, deși ... (vezi toată discuția)
Cine verifica asociatiile de proprietari? andreeaene andreeaene buna ziua, am o problema cu asociatia de proprietari si am sesizat primaria. dar am primit raspuns ca cei de la primarie nu mediaza in cazurile ... (vezi toată discuția)