Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara. Va rog, perioada iulie 1991-septembrie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara. Va rog, perioada iulie 1991-septembrie 1993, in care ...

Buna seara. Va rog, perioada iulie 1991-septembrie 1993, in care salariatul a beneficiat de șomaj conform Legii nr.1 /1991, constituie vechime in munca ? Dorim sa calculăm vechimea totala in munca.
In cazul in care o persoana a beneficiat de indemnizatie de somaj intr-o anumita perioada de timp, acea perioada va fi considerata vechime in munca numai daca drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991, deoarece, potrivit art. 15 din acest act normativ, perioada pentru care o persoana este indreptatita sa primeasca ajutor de somaj sau de integrare profesionala constituie vechime in munca."
[ link extern ]

Asadar, numai perioada de somaj pana la 01.03.2002 constituie vechime in munca.