avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O persoana in viata dupa decesul sotului(sotiei) in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O persoana in viata dupa decesul sotului(sotiei) in deplinatatea ...

O persoana in viata dupa decesul sotului(sotiei) in deplinatatea facultatilor mentale demonstrate prin confirmare psihiatrica, poate face o donatie conform dorintei sale unuia dintre urmasi fara sansa ca alt urmasi sa atace actul de donatie.?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Octombrie 2023
garleanu, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:20, 10 Octombrie 2023
Ce calitate au urmașii mai exact? Ce fel de rude sunt?
Mama si fii.
Nu, nu poate, pentru ca atât mama cât și fiii sunt moștenitori rezervatari și pot solicita reductiunea donației.
Ultima modificare: Joi, 5 Octombrie 2023
raluk0207, utilizator
Nu m-am exprimat corect,eu am intentionat sa spun daca pentru cota ce-i revine mamei o poate dona cui doreste?Ce cunosc eu:Mama are dreptul la 1/2 din masa succesorala si inca 1/3 din masa succesorala a sotului decedat.Aici intervine intrebarea:partea ce-i revine mamei o poate dona cui doreste ea?
Nu. Pentru ca mama are copii.
Iar copiii sunt rezervatari.

Alte discuții în legătură

Poate fi atacată donația unor bunuri proprii făcută copilului dintr-o căsătorie anterioară? Boiceanuca Boiceanuca Am imobile bunuri propii. Am un soţ şi un copil cu soţul meu. Doresc să donez bunurile proprii fiicei mele. Soţul meu sau fiul lui dintr-o căsătorie ... (vezi toată discuția)
Va supun atenției următoarea speta: soțul a divorțat de soție ... gabibotea gabibotea Va supun atenției următoarea speta: Soțul a divorțat de soție cu care are un copil major. Împreună au un apartament. Nu s a făcut partajul. Copilul a ... (vezi toată discuția)
Tatal meu poate sa-mi doneze mie partea lui din casa? bernilory bernilory tatal meu doreste,sa-mi faca act [o donatie mai degraba],pt ca nu ma inteleg bine cu mama ,vrea sa ma puna la adapost........,insa mama nu doreste ca acel ap ... (vezi toată discuția)