Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O persoana in viata dupa decesul sotului(sotiei) in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O persoana in viata dupa decesul sotului(sotiei) in deplinatatea ...

O persoana in viata dupa decesul sotului(sotiei) in deplinatatea facultatilor mentale demonstrate prin confirmare psihiatrica, poate face o donatie conform dorintei sale unuia dintre urmasi fara sansa ca alt urmasi sa atace actul de donatie.?
garleanu, utilizator
Ce calitate au urmașii mai exact? Ce fel de rude sunt?
Mama si fii.
Nu, nu poate, pentru ca atât mama cât și fiii sunt moștenitori rezervatari și pot solicita reductiunea donației.
raluk0207, utilizator
Nu m-am exprimat corect,eu am intentionat sa spun daca pentru cota ce-i revine mamei o poate dona cui doreste?Ce cunosc eu:Mama are dreptul la 1/2 din masa succesorala si inca 1/3 din masa succesorala a sotului decedat.Aici intervine intrebarea:partea ce-i revine mamei o poate dona cui doreste ea?
Nu. Pentru ca mama are copii.
Iar copiii sunt rezervatari.