Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Se da urmatoarea situatie: un barbat singur ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Se da urmatoarea situatie: un barbat singur (fara ...

Buna ziua!

Se da urmatoarea situatie: un barbat singur (fara sotie sau copii) are o datorie la o firma de recuperari. El decedeaza, iar sora lui, singura mostenitoare, dezbate succesiunea si vinde casa pe care barbatul o detinea.
Eu am cumparat casa de la sora decedatului si gasesc periodic in cutia postala plicuri de la firma de recuperari.
Va rog sa la ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Este vreo posibilitate ca eu, cumparator de buna credinta, sa am de suferit in vreun fel?
2. Ce se intampla cu datoria catre o firma de recuperari a unei persoane decedate, aflata in situatia de mai sus (singurul bun imobil al sau a fost vandut)? Sora lui stie de ea, dar, fiind o suma mare, nu doreste sa o plateasca.
Va multumesc anticipat!
Dvs nu răspundeți in nici un fel.pt datoriile defunctului sau ale moștenitorilor acestuia.Teoretic dacă are bunuri poate fi executata sora decedatului,acceptând mostenirea a acceptat și datoriile..Oricum pt dvs nu are nici o relevanta..
Multumesc frumos pentru raspuns!
Bună ziua!
Dvs.fiind cumpărător de bună credință nu veți avea de suferit fiind ocrotit de legiuitor.