Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... analize medicale la angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

analize medicale la angajare

cine trebuie sa faca analizele medicale la angajare ,eu,sau angajatorul ?#-o
=D> Persoana care se angajeaza face analizele pentru a primi fisa medicala ca fiind "apt" pentru functia/meseria si locul de munca in care va angajati.
Buna ziua,
d.voastra trebuie sa le faceti, nu angajatorul:)
va prezentati la cabinetul de medicina muncii, si medicul companiei va spune exact ce trebuie sa faceti.
... iar angajatorul plateste... daca sunteti apt ! :)
Orice viitor salariat îşi depune la dosarul de angajare adeverinta medicala de la medicul de familie , in care este considerat apt pentru profesia pentru care solicită angajarea. După angajare, in fiecare an sau de 2 ori pe an in functie de specificul profesiei analizele sunt suportate de angajator si se fac la sediul societatii angajatoare sau la centrul medical cu care societatea are incheiat un contract.
... sau la 6 luni daca conditiile de munca o cer
... la angajare se cere adeverinta de la medicina muncii... plata o face angajatorul...