avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua. As dori sa stiu, daca noi, ca institutie de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua. As dori sa stiu, daca noi, ca institutie de deseuri, ...

Buna ziua.

As dori sa stiu, daca noi, ca institutie de deseuri, suntem obligati sa le intocmim anexe la fisa postului cu atributii in ssm si psi conducatorilor locurilor de munca ( ex. compartiment tehnic, financiar, administrativ, etc)? Serviciul ssm si psi este externalizat dar avem si un lucrator desemnat cu psi si ssm. Va multumesc
Buna ziua,
Da, sunteti obligata d.p.d.v. legal sa faceti asta.
Art. 15, alin.1 din H.G. 1425/2006
4. propunerea atribuţiilor şi răspunderilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, ce revin lucrătorilor, corespunzător funcţiilor exercitate, care se consemnează în fişa postului, cu aprobarea angajatorului;
5. verificarea cunoaşterii şi aplicării de către toţi lucrătorii a măsurilor prevăzute în planul de prevenire şi protecţie, precum şi a atribuţiilor şi responsabilităţilor ce le revin în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, stabilite prin fişa postului;

Plus ca instruirea la locul de munca si cea periodica o face conducatorul locului de munca.
Ultima modificare: Luni, 9 Octombrie 2023
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua, noi avem in cadrul institutiei Sefi de compartimente ( tehnic, financiar, administrativ), care sunt denumiti ca conducatori loc de munca. Ei ar trebui sa faca instruirea sau persoana din institutie care are cursul de ssm si psi? Asta nu inteleg. Multumesc
Cum am spus, dumnealor fac instruirea la locul de munca si periodica, conform tematicii si programului de instruire-testare aprobate de catre angajator ( conducatorul institutiei/ordonatorul de credite).

Lucratorul desemnat poate face doar instruirea la angajare ( plus celelalte atributii consemnate in fisa postului).

Vedeti Cap. V din H.G. de mai jos
[ link extern ]
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, cadrul tehnic psi poate efectua instruirea introductiv-generala, ... Pedrosi Pedrosi Buna ziua, Cadrul tehnic PSI poate efectua instruirea introductiv-generala, la locul de munca si periodica daca este reglementat printro decizie interna?Are ... (vezi toată discuția)
Servicii ssm si psi Tatu M Tatu M Buna ziua, avem in institutie serviciu extern de SSM si PSI si va rog sa ma lamuriti in legatura cu semnaturile de pe Fisele individuale de instruire SSM si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,sunt angajata noua in domeniul ssm/su..si as avea cateva ... Catal!naa1998 Catal!naa1998 Buna ziua,sunt angajata noua in domeniul SSM/SU..Si as avea cateva intrebari legate de semnaturi.Eu am cursul de inspector SSM si cadru tehnic PSI.La ... (vezi toată discuția)