avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua In urma unei Hotarari judecatoresti privind ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua In urma unei Hotarari judecatoresti privind Indicele ...

Buna ziua
In urma unei Hotarari judecatoresti privind Indicele de corectie , Casa de Pensii odata cu emiterea deciziei este obligata sau nu sa emita si Buletinul de calcul
Mentionez faptul ca am sokicitat acest lucru in cerere , nu am primit odata cu decizia si nici la o revenire cu alta solicitare la care de fapt , nu a raspuns
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:57, 16 Octombrie 2023
Domnule Carp
La depunerea ultimei sesizari , am atasat si calcul facut de mine , amanuntit , nu am introdus in acast calcul nici dobanda , nici inflatia pentru ca nu o stiu .
Eu vorbesc doar ce imi revine , adica suma pe cei 3 ani de zile de care trebuia sa beneficiez , adica iulie 2017 - iunie 2018 : iulie 2018 - august 2019 si septembrie 2019 - februarie 2020
Trmiteti la mine prin mesaj privat:
(1)Decizia de revizuire/recalculare emisa in urma hotararii judecatoresti.
(2)Un cupon in plata anterior punerii in plata a deciziei aferente hotararii judecatorezti.
Am nevoie de cele doua punctaje medii anuale pentru a face diferenta dintre ele.
Va fac calcule si vi le transmit.
Ultima modificare: Joi, 12 Octombrie 2023
Carp Mircea, utilizator
Postati aici:
Punctajul mediu anual de pe un cupon anterior intrarii in plata a deciziei de revizuire/recalculare.
Punctajul mediu anual din decizie.
Ambele cu toate cifrele de dupa virgula.
Data punerii in plata a ultimei deciziei.
Luna cand ati primit diferentele pentru a sti pe ce interval trebuiesc calculate diferentele.
1 Punctajul mediu anual anterior si dupa = 2,02799
2.Punctajul mediu anual din noua decizie = 2.02799 din care aferent indicelui de corectie : 0.16745
3.Data emiterii deciziei : 27.04.2023
4.Data cand am intrat in drepturi , odata cu talonul de pensii aferent lunii iunie 2023
De fapt acum nu s a revizuit / recalculat nimic , doar ce trebuia sa primesc diferenta de cand am iesit la pensie care nu s a acordat indicele de corectie ( 2016 )
Aici sunt eu nelamurit , nu am primit dupa calculele mele suma cuvenita , adica mai putin si nu primesc nici un raspuns
Multumesc
Desi nu ati dat date clare eu am inteles despre ce este vorba.Precizati ziua, luna si anul cand ati trecut din pensie de invaliditate de pe legea 3/1977, la pensie de limita de varsta pe legea 263/2010.Data punerii in plata a deciziei de trecere la limita de varsta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Octombrie 2023
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Plata pensii recalculate tomica_buga tomica_buga Prin decizia 85875/23.09.2010 am fost instiintata de recalcularea pensiei incepind cu data de 01.07.2005 potrivit HG 550/2005. Am primit diferenta de bani ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, eu, mariana dinu am primit pe data de 18.04.2019 decia ... marianad. marianad. Buna ziua, Eu, Mariana Dinu am primit pe data de 18.04.2019 decia de pensie anticipat partiala in care scrie:varsta la data pensinarii-57ani,2luni;varsta ... (vezi toată discuția)
In cazul cand exista o hot a trib si 3 decizii ale casei de pensii cu privire la stabilirea punctului de pensie ptr.limita de varsta, care ar trebui, din cele trei luate in calcul? a ghion ghion Buna ziua, va rog foarte mult sa-mi raspundeti :Cum trebuie calculata corect pensia de limita de varsta,avand in vedere faptul ca; incepand cu 01.12.2000 am ... (vezi toată discuția)