Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune instanta

Buna ziua,
In mai 2022 s-a pronuntat divortul, in ianuarie 2023 fostul sot a decedat avand 2 copii minori.In timpul casniciei am construit o casa unde suntem proprietari amandoi si 2 masini inmatriculate pe numele defunctului.Mentionez ca nu am nici un act in original ( doar contractul casei duplicat de la notar)toate actele probabil sunt la familia lui care nu doreste sa comunicam.Va rog cateva sfaturi cum este mai simplu sa fac succesiunea daca nu am acte in original .Prin instanta stiu ca dureaza ca termen,se mai percepe si taxa de 3% daca sunt copii minori sunt scutiti de la taxa ?
Și cu cine sa va judecați în instanta ?Scoateți duplicate de pe actele respective, ,de la taxe și impozite găsiți probabil copii,apoi duplicate de la instituțiile care au emis etc.Vorbiti cu un notat public ,va lămurește..
Mulțumesc pt răspuns!
Având în vedere ca actele de la masini sunt pe numele lui se pot elibera duplicate daca nu am certificatul de deces in original?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Și cu cine sa va judecați în instanta ?Scoateți duplicate de pe actele respective, ,de la taxe și impozite găsiți probabil copii,apoi duplicate de la instituțiile care au emis etc.Vorbiti cu un notat public ,va lămurește..