Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, va rog sa-mi spuneti in ce perioada trebuie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti in ce perioada trebuie eliberata ...

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti in ce perioada trebuie eliberata o adeverinta cu salariul brut si adeverinta de grupa , pentru un fost angajat? Multumesc
Termenul de eliberare este de 15 zile.
Legea 263/2010
art. 161
(1) Cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane.
(2) Cererile prevăzute la alin. (1) se soluționează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.