avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cand plătesc și asigurări de sănătate la venitul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cand plătesc și asigurări de sănătate la venitul din chirii in 2023?

Cand plătesc și asigurări de sănătate la venitul din chirii in 2023? Se cumuleaza cu alte venituri sau se considera separat?
Daca mai am de ex si un PFA sau micro, si am si un imobil inchiriat, cum se considera venitul la care platesc (sau nu) impozitul acela pe sanatate in cazul chriei (luata separat doar chiria, ar fi sub cele 6 salarii minime, dar cumulat cu venitul din PFA ar depasi)
Cel mai recent răspuns: avo7 , utilizator 13:08, 19 Octombrie 2023
La începutul anului 2024 când veti depune declaratia unica pentru închiderea anului 2023. Da, pentru acest an încă se cumulează și cu ce venit net obțineți de la pfa și cu dividendele de la SRL dacă au fost repartizate și platite în 2023.
Ultima modificare: Joi, 19 Octombrie 2023
george-neagu, moderator
Multumesc! Si la PFA este la fel? Adica cei sa zicem 18000 / 36000 se considera ca venit cumulat cu chiriile in cazul de fata sau sunt 18000/36000 separat doar pe pfa atunci cand se calculeaza contributiile sociale? Deci daca am 35000 din PFA si 3000 din chirii cum se calculeaza ?

Pt. contributia la pensie ce se ia in considerare? Doar venitul pe PFA sau se cumuleaza si acolo cu chirii, dobanzi si altele?
Ultima modificare: Joi, 19 Octombrie 2023
avo7, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pe dobanzi bancare Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti cu un aspect. Pe 2023 am realizat un venit din profesia liberala sub 12 salarii minime pe an. Pe persoana fizica am niste ... (vezi toată discuția)
Sunt persoana juridica si am un sptiu inchiriat tot unei persoane juridice NIC14 NIC14 Sunt persoana juridica si am un sptiu inchiriat tot unei persoane juridice. In luna decembrie 2023, am facturat chiria si pentru 2024. Cand se impoziteaza si ... (vezi toată discuția)
Noul prag de plata cass de 6 salarii minime pe economie pentru venituri extra-salariale stela223 stela223 Va salut, Din cate am inteles odata cu noile modificari fiscale (din din O.G. 16/2022, art. I, pct.81 - ... (vezi toată discuția)