Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cand plătesc și asigurări de sănătate la venitul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cand plătesc și asigurări de sănătate la venitul din chirii in 2023?

Cand plătesc și asigurări de sănătate la venitul din chirii in 2023? Se cumuleaza cu alte venituri sau se considera separat?
Daca mai am de ex si un PFA sau micro, si am si un imobil inchiriat, cum se considera venitul la care platesc (sau nu) impozitul acela pe sanatate in cazul chriei (luata separat doar chiria, ar fi sub cele 6 salarii minime, dar cumulat cu venitul din PFA ar depasi)
La începutul anului 2024 când veti depune declaratia unica pentru închiderea anului 2023. Da, pentru acest an încă se cumulează și cu ce venit net obțineți de la pfa și cu dividendele de la SRL dacă au fost repartizate și platite în 2023.
george-neagu, moderator
Multumesc! Si la PFA este la fel? Adica cei sa zicem 18000 / 36000 se considera ca venit cumulat cu chiriile in cazul de fata sau sunt 18000/36000 separat doar pe pfa atunci cand se calculeaza contributiile sociale? Deci daca am 35000 din PFA si 3000 din chirii cum se calculeaza ?

Pt. contributia la pensie ce se ia in considerare? Doar venitul pe PFA sau se cumuleaza si acolo cu chirii, dobanzi si altele?
avo7, utilizator