Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CAZ PENTRU CEDO...lamuriti-ma va rog!
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CAZ PENTRU CEDO...lamuriti-ma va rog!

Buna seara!Am un caz pentru care as dori un raspuns.In anul 2005 am fost arestat, am stat arestat preventiv 5 luni si 3 saptamani, dupa care tribunalul iasi m-a condamnat la 2ani si 6 luni cu suspendare, numai ca nu am fost pus in stare de libertate imediat deoarece judecatorul a uitat sa semneze sentinta. Am mai
stat inca 22 de zile pana cand curtea de apel de la iasi s-a autosesizat deoarece a fost publicata gafa aceasta in toate ziarele si am fost chemat in instanta pe data de 22 februarie 2006, unde judecatorul m-a pus deindata in stare de libertate.Voi putea fi despagubit? Am vreo sansa? Este cineva specializat in astfel de cazuri?
sigur,vb,cu un avocat din iasi
Si eu cred ca aveti sanse.
Nu prea cred ca aveti sanse ... intrucat , CEDO se sesizeaza in termen de 6 luni .
Indiferent de natura procesului ( penal, civil, comercial, contencios administrativ, etc.) care s-a finalizat, Curtea Europeana a Drepturilor Omului ( C.E.D.O. ) nu poate fi sesizata de persoana care se considera victima unei incalcari a drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului decat in termen de 6 luni, calculate de la data pronuntarii ultimei hotarari judecatoresti pronuntate de instanta nationala ( decizia instantei de recurs).Cu alte cuvinte, dupa momentul epuizarii cailor de recurs interne, persoana lezata prin hotararea pronuntata de ultima instanta de judecata, trebuie ca in termen de 6 luni sa formuleze cererea si sa sesizeze in scris C.E.D.O.
Bineinteles, trebuie sa actioneze mai intai statul roman in judecata pt daune.
Pt ca alta conditie a plangerii la CEDO este abordarea incalcarilor Conventiei in cadrul unui proces din Romania. Pana acum s-a inteles ca nu au fost abordate.
Si, daca dupa epuizarea cailor de atac, nu i se acorda daunele, se poate adresa CEDO in termen de 6 luni de la sentinta jurisdictiei superioare.

@nalbaru gelu De aceea trebuie sa va consultati cu un avocat.
nalbaru gelu a scris:

Buna seara!Am un caz pentru care as dori un raspuns.In anul 2005 am fost arestat, am stat arestat preventiv 5 luni si 3 saptamani, dupa care tribunalul iasi m-a condamnat la 2ani si 6 luni cu suspendare, numai ca nu am fost pus in stare de libertate imediat deoarece judecatorul a uitat sa semneze sentinta. Am mai
stat inca 22 de zile pana cand curtea de apel de la iasi s-a autosesizat deoarece a fost publicata gafa aceasta in toate ziarele si am fost chemat in instanta pe data de 22 februarie 2006, unde judecatorul m-a pus deindata in stare de libertate.Voi putea fi despagubit? Am vreo sansa? Este cineva specializat in astfel de cazuri?

Si eu sunt de parere ca mai intai trebuie sa dati in judecata statul roman.Daca nu se acorda daune deloc sau cuantumul este insuficient urmeaza sa va adresati la CEDO.
Termenul pentru sesizarea CEDO este de 6 luni de la data finalizarii recursului ( daca veti fi nemultumit de hotararea interna).

avocat Claudiu Lascoschi