avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CAZ PENTRU CEDO...lamuriti-ma va rog!
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CAZ PENTRU CEDO...lamuriti-ma va rog!

Buna seara!Am un caz pentru care as dori un raspuns.In anul 2005 am fost arestat, am stat arestat preventiv 5 luni si 3 saptamani, dupa care tribunalul iasi m-a condamnat la 2ani si 6 luni cu suspendare, numai ca nu am fost pus in stare de libertate imediat deoarece judecatorul a uitat sa semneze sentinta. Am mai
stat inca 22 de zile pana cand curtea de apel de la iasi s-a autosesizat deoarece a fost publicata gafa aceasta in toate ziarele si am fost chemat in instanta pe data de 22 februarie 2006, unde judecatorul m-a pus deindata in stare de libertate.Voi putea fi despagubit? Am vreo sansa? Este cineva specializat in astfel de cazuri?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:13, 29 Ianuarie 2010
sigur,vb,cu un avocat din iasi
Si eu cred ca aveti sanse.
Nu prea cred ca aveti sanse ... intrucat , CEDO se sesizeaza in termen de 6 luni .
Indiferent de natura procesului ( penal, civil, comercial, contencios administrativ, etc.) care s-a finalizat, Curtea Europeana a Drepturilor Omului ( C.E.D.O. ) nu poate fi sesizata de persoana care se considera victima unei incalcari a drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului decat in termen de 6 luni, calculate de la data pronuntarii ultimei hotarari judecatoresti pronuntate de instanta nationala ( decizia instantei de recurs).Cu alte cuvinte, dupa momentul epuizarii cailor de recurs interne, persoana lezata prin hotararea pronuntata de ultima instanta de judecata, trebuie ca in termen de 6 luni sa formuleze cererea si sa sesizeze in scris C.E.D.O.
Bineinteles, trebuie sa actioneze mai intai statul roman in judecata pt daune.
Pt ca alta conditie a plangerii la CEDO este abordarea incalcarilor Conventiei in cadrul unui proces din Romania. Pana acum s-a inteles ca nu au fost abordate.
Si, daca dupa epuizarea cailor de atac, nu i se acorda daunele, se poate adresa CEDO in termen de 6 luni de la sentinta jurisdictiei superioare.

@nalbaru gelu De aceea trebuie sa va consultati cu un avocat.
nalbaru gelu a scris:

Buna seara!Am un caz pentru care as dori un raspuns.In anul 2005 am fost arestat, am stat arestat preventiv 5 luni si 3 saptamani, dupa care tribunalul iasi m-a condamnat la 2ani si 6 luni cu suspendare, numai ca nu am fost pus in stare de libertate imediat deoarece judecatorul a uitat sa semneze sentinta. Am mai
stat inca 22 de zile pana cand curtea de apel de la iasi s-a autosesizat deoarece a fost publicata gafa aceasta in toate ziarele si am fost chemat in instanta pe data de 22 februarie 2006, unde judecatorul m-a pus deindata in stare de libertate.Voi putea fi despagubit? Am vreo sansa? Este cineva specializat in astfel de cazuri?



Si eu sunt de parere ca mai intai trebuie sa dati in judecata statul roman.Daca nu se acorda daune deloc sau cuantumul este insuficient urmeaza sa va adresati la CEDO.
Termenul pentru sesizarea CEDO este de 6 luni de la data finalizarii recursului ( daca veti fi nemultumit de hotararea interna).

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cai de atac ignat_rodica ignat_rodica unde putem sa ne adresa impotriva unei hotarari judecatoresti devinitiva si irevocabila care a trecut si prin galea extraordinala(contestatie in anulare),care ... (vezi toată discuția)
Cerere dosar cedo - termen de depunere afd17 afd17 Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca pentru a trimite un dosar la CEDO,exista o perioada limita de timp intre pronuntarea hotararii definitive si irevocabile ... (vezi toată discuția)
Cedo privind concedierea alexandru85_gl alexandru85_gl Buna ziua, In 2007 am fost concediat pe o lege care abia in 2014 a fost declarata neconstitutionala, dar eu pierdusem procesul in 2013.Mi-am consumat toate ... (vezi toată discuția)