Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am o întrebare preliminară acțiunii de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am o întrebare preliminară acțiunii de vânzare ...

Bună ziua! Am o întrebare preliminară acțiunii de vânzare a unui teren intravilan agricol. Proprietari suntem eu, soțul și fratele soțului. Fratele soțului este de acord și el să vândă dar are certificat de handicap de gradul 2 pe probleme psihice. Poate el ( fratele soțului ) să semneze la vânzare în numele său sau îi trebuie un reprezentant legal și în ce ar consta asta efectiv de făcut ??
Depinde dacă are discernământ sau nu. Teoretic nu ar avea nevoie, dacă are discernământ integral, dar cel mai bine ar fi sa discutați problema cu notarul unde urmează sa faceți actele.
Mulțumesc mult! Aș putea spune ca are discernământ.
Mergeti si vindeti toți 3, nu trebuie sa spuneți ca are certificat de handicap, il vede notarul în persoana și dacă e cazul sa i se para ceva în neregula cu el, îl trimite la iml.
Mulțumesc mult!
Nu spuneți notarului că este încadrat în grad de handicap ACCENTUAT, pentru ca în acest grad sunt încadrați cei care au discernămîntul păstrat.
Cei fără discernământ 100% au gradul GRAV cu ÎNSOȚITOR, și în general sunt puși sub curatelă.

La gradul ACCENTUAT nu este nevoie de reprezemtant legal, nici nu se acordă tuture sau curator la acest grad.
Dapix, utilizator