Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Clarificare drepturi respectiv Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Clarificare drepturi respectiv Titlu de proprietate

Buna ziua si bun gasit!

trebuie sa apreciez efortul d-stra de a intretine un astefel de portal.
Din partea mea, toata consideratiunea.

Am si eu o problema de desbatut.

Societatea nu are datorii sau creante. SRL cu Asociat unic. Vrem sa mai aducem inca trei actionari la SRL-ul deja existent. SRL-ul detine in patrimoniu o constructie S+P+1+terasa circulabila, pe un teren concensionat pe o perioada de 50 de ani de la primaria locala. Asociatul unic si actionarii sunt o familie mama+copiii...asociatul unic este defapt unul din copii. S-a muncit impreuna in mod egal. Acum familia nu mai poate munci impreuna, unul e plecat afara, altul are afacerile lui in alt oras...s.a.m.d.

Intrebari:
1. Patrimonul societatii va deveni totodata si proprietatea actionarilor?

2. Care sunt conditiile de trecere a concesiunuii terenului din proprietatea societatii in proprietatea privata.
Va deveni primaria mai flexibila in cazul acesta? Adica va acorda pentru fiecare proprietar, titluri de proprietate pe terenul unde se afla constructia?
3. Ce ne recomandati intai cumpararea terenului de la primarie pe numele societatii, si apoi vandut terenul cu constructia aferenta?
sau
Vanzarea constructiei fara titlul de proprietate pe teren catre membrii familiei. Dupa care sa alerge proprietarii pe la primarie sa obtina titlu de proprietate?

Si daca, intrare in societate a membrilor de familie in calitate de actionar este benefica, tinand cont ca nu se mai poate lucra impreuna?

Cu respect si deosebita atentie astept raspunsul d-stra.

Gabriel.B.
1.Patrimoniul va deveni si al asociatilor daca li se va vinde acestora, in mos expres.
2.Daca terenul e concesionat inseamna ca apartine domeniului public al orasului respectiv.
Dupa cum se stie, bunurile aflate in patrimoniul public al statului sau al unitatilor administrativ-teritoriale sunt inalienabile, printre altele, adica nu se pot vinde. Ca un astfel de bun sa poata fi totusi vandut, trebuie sa existe o hotarare a Consiliului local prin care respectivul bun sa iasa din proprietatea publica a orasului si sa intre in proprietatea privata a acestuia. Abia atunci orasul il poate vinde prin contract de vanzare cumparare.
Referitor la restul intrebarilor, m-ati cam pierdut pe drum...:), nu am prea inteles, probabil oboseala...
Oricum, sper ca v-am fost de folos

Buna ziua si bun gasit!

trebuie sa apreciez efortul d-stra de a intretine un astefel de portal.
Din partea mea, toata consideratiunea.

Am si eu o problema de desbatut.

Societatea nu are datorii sau creante. SRL cu Asociat unic. Vrem sa mai aducem inca trei actionari la SRL-ul deja existent. SRL-ul detine in patrimoniu o constructie S+P+1+terasa circulabila, pe un teren concensionat pe o perioada de 50 de ani de la primaria locala. Asociatul unic si actionarii sunt o familie mama+copiii...asociatul unic este defapt unul din copii. S-a muncit impreuna in mod egal. Acum familia nu mai poate munci impreuna, unul e plecat afara, altul are afacerile lui in alt oras...s.a.m.d.

Intrebari:
1. Patrimonul societatii va deveni totodata si proprietatea actionarilor?

2. Care sunt conditiile de trecere a concesiunuii terenului din proprietatea societatii in proprietatea privata.
Va deveni primaria mai flexibila in cazul acesta? Adica va acorda pentru fiecare proprietar, titluri de proprietate pe terenul unde se afla constructia?
3. Ce ne recomandati intai cumpararea terenului de la primarie pe numele societatii, si apoi vandut terenul cu constructia aferenta?
sau
Vanzarea constructiei fara titlul de proprietate pe teren catre membrii familiei. Dupa care sa alerge proprietarii pe la primarie sa obtina titlu de proprietate?

Si daca, intrare in societate a membrilor de familie in calitate de actionar este benefica, tinand cont ca nu se mai poate lucra impreuna?

Cu respect si deosebita atentie astept raspunsul d-stra.

Gabriel.B.

Cu privire la primele doua intrebari v-a raspuns deja colegul ne_nicku.
3. Ideal ar fi sa cumparati mai intai terenul pe numele societatii si apoi sa-l vindeti impreuna cu constructia (evident valoarea intregului imobil creste), dar in acest caz depinde daca consiliului local va hotara sa vinda, ceea ce poate dura mult timp.

Referitor la intrebarea legata de intrarea in societate a membrilor familiei.
Daca stiti ca nu puteti luicra impreuna de ce doriti sa intre in SC? Daca tot nu puteti lucra impreuna de ce sa ingreunati si activitatea SC.:-/
Multumesc mult pentru raspunsul si timpul acordat.

Gabriel B.